Categories
Shëndeti

Këto janë 10 ushqimet më të mira nëse doni të pastrioni arteriet e gjakut

Muret e brendshme të arterieve të shëndetshme janë të sheshta dhe gjaku rrjedh lehtësisht përmes tyre. Sidoqoftë, kur pllaka ndërtohet në muret e brendshme, arteriet bllokohen dhe parandalojnë rrjedhjen e gjakut. Njerëzit me nivele të larta të kolesterolit LDL (kolesterol i keq) dhe nivele të ulëta të HDL (kolesterol i mirë) kanë një rrezik më të lartë të bllokimit të arterieve. Faktorë e rrezikut përfshijnë presionin e lartë të gjakut, diabetin dhe pirjen e duhanit. Varet nga ju që të mbroni shëndetin tuaj të venave dhe ta parandaloni ato nga bllokimi. Ju mund ta bëni këtë duke ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme. Më poshtë gjeni 10 ushqimet më të mirë për të pastruara arteriet e gjakut.

1. Hudhra

Një mënyrë e thjeshtë për të pastruar venat është të shtoni hudhër në dietën tuaj. Një studim i kryer në Gjermani zbuloi se konsumi i rregullt i hudhrave mund të ndihmojë në parandalimin e forcimit të arteries aortale. Hudhra përmirëson shëndetin e arterieve tuaja duke ulur nivelet e kolesterolit LDL. Ju mund të hani 1-4 thelpinj hudhër të papërpunuar në ditë.

2. Shega

Sipas një studimi të vitit 2005, antioksidantët e lartë në shegë (veçanërisht vitamina C dhe polifenolët) stimulojnë prodhimin e oksidit nitrik, që ndihmon në rrjedhën e gjakun dhe mbajtjen e arterieve të hapura. Shega madje mund të zvogëlojë grumbullimin ekzistues të pllakave në arterie. Për të shtuar shegë në dietën tuaj, mund të pini lëng të shtrydhur ose të bëni sallata me fruta dhe smoothie.

3. Salmoni

Salmoni është një peshk i shëndetshëm për zemrën dhe mund të luajë një rol të rëndësishëm në mbajtjen pastër të arterieve tuaja nga grumbullimi i pllakave. E pasur me acide të shëndetshme yndyrore omega-3 – acidi dokosaheksaenoik (DHA) dhe acid eicosapentaenoic (EPA), salmoni ndihmon në rritjen e niveleve të kolesterolit HDL, uljen e niveleve të triglicerideve dhe zvogëlimin e inflamacionit të enëve të gjakut dhe formimin e mpiksjes së gjakut në arterie. Këto acide yndyrore madje mund të ulin presionin e gjakut. Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon të hani 2 deri në 3 racione salmon çdo javë.

4. Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë është një agjent i fuqishëm anti-inflamator që mund të ndihmojë në mbajtjen e arterieve larg nga të gjitha llojet e bllokimeve. Ai përmban kurkuminë, e cila zvogëlon inflamacionin që është arsyeja kryesore e forcimit të arterieve. Kurkumina mund të ndihmojë në uljen e depozitimit të yndyrës në arterie me gati 26%, sipas një studimi të vitit 2009 në Francë. Tumeriku përmban vitaminë B6, e cila është e rëndësishme në ruajtjen e niveleve optimale të homocisteinës dhe shkakton grumbullim të tepërt të pllakave dhe dëmtime të enëve të gjakut. Gjithashtu, shafran i Indisë ndihmon në uljen e oksidimit të kolesterolit dhe niveleve të LDL. Pini një gotë qumësht të ngrohtë shafran Indie çdo ditë, për të mbajtur arteriet tuaja të shëndetshme ose përdoreni atë si erëz.

5. Avokadoja

Studimet tregojnë se avokadot mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL, që çon në grumbullimin e pllakave përgjatë mureve të arteries. Për më tepër, avokadot mund të rrisin nivelet e HDL në trup. Jo vetëm kaq, avokadot përmbajnë vitaminë E, e cila parandalon oksidimin e kolesterolit dhe kaliumit, që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut. Mund të hani një avokado në ditë.

6. Bajamet

Bajamet janë të shkëlqyera për zemrën tuaj kur i hani ato në mënyrë të moderuar. Një studim i botuar në American Heart Association Journal në vitin 2002 zbuloi se, bajamet mund të ulin kolesterolin LDL deri në 15%. Këto arra kanë yndyrna të pangopura që ndihmojnë në uljen e LDL dhe ngritjen e niveleve të HDL, duke zvogëluar kështu gjasat e formimit të pllakave në arterie. Edhe magnezi në bajame ndikon në parandalimin e formimit të pllakave në arterie dhe mban konstante presionin e gjakut. Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon 3 -5 racione bajame çdo javë. Një racion është i barabartë me një grusht bajame.

7. Brokoli

Studiuesit në Imperial College London thonë se ngrënia e të paktën 1 filxhan brokoli në ditë mund të parandalojë bllokimin e arterieve. Ky perim është e pasur me sulforafan, e cila ndihmon trupin të përdorë proteina për të parandaluar grumbullimin e pllakave në arterie. Gjithashtu, për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës K, brokoli parandalon kalciumin të dëmtojë arteriet. Brokoli është i pasur me fibra dhe hulumtimet kanë treguar se një dietë me shumë fibra mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut dhe niveleve të kolesterolit. Hani 2 deri në 3 porcione brokoli çdo javë për shëndetin e mirë të zemrës tuaj.

8. Asparagus

Asparagus është një perim i shëndetshme jeshil, që vepron si një pastrues i shkëlqyeshëm i arterieve. Ai ndikon në rritjen e prodhimit të glutathione, një antioksidant që ndihmon në luftimin e inflamacionit dhe pengon oksidimin që mund të shkaktojë bllokimin e arterieve. Përmban gjithashtu acid alfa-linoleik dhe acid folik, të cilat parandalojnë forcimin e arterieve.

9. Vaji i ullirit

Vaji i ullirit, veçanërisht vaji i ullirit natyral ekstra i virgjër, është i mirë për shëndetin e zemrës, sepse është i pasur me antioksidantë të quajtur polifenole dhe yndyrna të pangopura. Kombinimi unik i antioksidantëve dhe yndyrave të shëndetshme ndihmon në uljen e LDL dhe përmirësimin e niveleve tuaja të HDL. Kjo ndihmon në zvogëlimin e grumbullimit të pllakave në arteriet tuaja.

10. Shalqiri

Një studim i vitit 2011 nga studiuesit e Universitetit të Kentucky zbuloi se, shalqiri ndihmon në uljen e aterosklerozës (grumbullimin e pllakave në arterie) tek kafshët. Për më tepër, aminoacidi L-citrulinë që gjendet në shalqi ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe në zgjerimin e enëve të gjakut duke stimuluar prodhimin e oksidit nitrik. Shalqiri gjithashtu ndihmon në zëvendësimin e lipideve të gjakut dhe zvogëlon akumulimin e dhjamit në bark, gjë që ul rreziqet që lidhen me grumbullimin e pllakave të arteries koronare dhe sëmundjen e zemrës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *