Categories
Lajme

Vaji i ullirit bën mrekulli. Ja pse kaq shumë njerëz të famshëm përdorin atë në vend të produkteve të shtrenjta kozmetike

Sophia Loren e cila është plakur me shumë hijeshi dhe u votua personi më i bukur në botë në moshën 71 vjeç, pranon se vaji i ullirit është një nga arsyet pse lëkura e saj është aq e pastër. Në fakt nuk është vetëm kjo aktore që e përdor vajin e ullirin si armën e fshehtë ndaj kujdesit të lëkurës. Emma Stone, Julia Roberts, Miranda Kerr dhe shumë të famshëm të tjerë përdorin këtë përbërës për të ruajtur freskinë e lëkurës.

1.Qetëson lëkurën e ndjeshme.

Vaji i ullirit ka veti të fuqishme anti-inflamatore dhe ju ndihmon nëse keni një lëkurë delikate që irritohet lehtë. Falë vetive të tij antibakteriale mund të parandalojë aknet ndërsa hidraton dhe ushqen lëkurën tuaj. Emma Stone, e cila ka zbuluar se ka një lëkurë të prirur ndaj alergjive, thotë se gjithmonë ka një shishe vaj ulliri në lavaman. “Unë jam me të vërtetë alergjike ndaj shumë gjërave, kështu që përdor vaj ulliri për fytyrën time”, shprehet aktorja e La La Land.

2. Hidraton lëkurën e thatë.

Kur lëkura e saj është e thatë, Stone përdor gjithashtu vaj ulliri për ta mbajtur atë të hidratuar. Aktorja rrëfen se rutina e saj e kujdesit për lëkurën ndryshon vazhdimisht. “Gjëja që më pëlqen më shumë janë vetëm vajrat natyralë si vaj ulliri, vaj Argan, vaj fara rrushi, vaj kokosi,” thotë ajo. Vaj Ulliri mund të përdoret si një krem ​​hidratues për lëkurë të thatë dhe delikate. Sidoqoftë, duhet të zbatohet në mënyrë të moderuar, pasi shumë vaj mund t’i bllokojë poret dhe përfundimisht të çojë në shpërthime.

3. Shërben si locion trupi.

Vaji i ullirit lehtë mund të zëvendësojë shumë kremra të shtrenjta për trupin. Kylie Jenner gjithashtu rrëfen se është adhuruese e vajit të ullirit dhe pëlqen ta përdorë atë për të lagur lëkurën e saj pas dushit. Jenner thotë se rutina e saj e dushit përfshin larjen me shampo dhe tharjen e flokëve dhe lyerjen e trupit me vajra organikë, si vaji i ullirit.

4. Forcon thonjtë tuaj.

Vaji i ullirit mund të përmirësojë strukturën e thonjve tuaj. Për shkak se vaji i ullirit përmban vitaminë E, ai mund të ndihmojë thonjtë tuaj të rriten më shpejt duke përmirësuar qarkullimin e gjakut. Në fakt, Julia Roberts e përdor këtë metodë për të riparuar thonjtë e saj. Ajo përzien disa pika vaj me ujë të ngrohtë, e vendos përzierjen në thonjtë e saj dhe e lë të veprojë për rreth gjysmë ore për t’i mbajtur thonjtë e saj më të mirë.

5. I bën flokët me shkëlqim.

Kur lëkura në këmbë bëhet e trashë dhe tepër e thatë, kjo mund të rezultojë në thembra të çara që mund të jenë jo vetëm të turpshme por edhe të dhimbshme. Përdorimi i vajit të ullirit mund t’ju ​​ndihmojë në pengimin e plasaritjes së thembrave. Julia Roberts përdor vaj ulliri jo vetëm për thonjtë, por edhe për këmbët e saj. Aktorja pëlqen t’i lyejë dhe fërkojë me pak vaj ulliri ekstra të virgjër, të veshë një palë çorape dhe ta lërë gjatë gjithë natës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *