Categories
Receta

3 sallata të përkryera për të mbajtur diabetin nën kontroll, janë të thjeshta për gatim

Sallatat mund të konsiderohen shumë mirë si një ‘minierë ari’ për sa i përket ushqyesve që u nevojiten diabetikëve për të ulur sheqerin në gjak.

Në këtë artikull do të mësoni tre receta sallatash të shijshme dhe të lehta në përgatitje që u përshtaten më së miri nevojave të diabetikëve.

Sallata me spinaq dhe hudhër

Përbërësit e sallatës:

 • 6 filxhanë çaji me gjethe të vogla spinaqi
 • 2 thelpinj hudhër të grirë
 • 1 lugë gjelle me uthull të bardhë molle
 • Çerek luge me piper të zi
 • Një majë luge çaji me kripë
 • Qepë e kuqe
 • Një lugë e gjysmë gjelle me vaj ulliri

Përgatitja e sallatës:
Hidhini të gjithë përbërësit përveç qepës dhe spinaqit në një tas sallate. Përziejini mirë me lugë druri dhe më pas shtoni qepën e grirë dhe gjethet e spinaqit. Përziejini sërish dhe servireni sallatën menjëherë më pas.

Sallata me rrepa dhe kastravecë

Përbërësit e sallatës:

 • 200 gramë kastravecë
 • Vaj ulliri
 • 90 gramë rrepa të kuq
 • 10 gramë ullinj të zinj
 • Uthull dhe kripë

Përgatitja e sallatës:
Lajini rrepat e kuq me ujë të bollshëm dhe pritini. Lajini kastravecat, qërojini dhe më pas pritini në feta të holla rrethore. Të gjithë përbërësit e mësipërm hidhini në një tas sallate dhe përziejini mirë. Servireni sallatën menjëherë.

Sallata me kastravecë:

Përbërësit e sallatës:

 • 1 kastravec
 • 2 lugë gjelle me fara të pjekura susami
 • Çerek filxhani kafe me uthull
 • Një majë luge çaji me kripë

Përgatitja e sallatës:
Lajini dhe qërojini kastravecët. Prijini për së gjati dhe hiqini farat e tyre duke përdorur një lugë. Më pas fetat e kastravecave vendosini mbi letrën e kuzhinës për të hequr lagështinë e tepërt. Në një tas sallate përzieni kripën, uthullën e përbërësit e tjerë dhe në fund shtoni kastravecët bashkë me farat e susamit. Përziejini mirë dhe servireni sallatën menjëherë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *