Categories
Histori

“Fillova të zgjohesha në 05:00 të mëngjesit dhe dita ime ndryshoi menjëherë për mirë!”

Susie Moore është një sipërmarrëse dhe trajnere jete që drejton biznesin e saj. Për vite me radhë, ajo zgjohej nga ora 08:00 deri në 09:00. Pasi lexoi librin e Robin Sharma, “The 5 am Club”, ajo sfidoi veten të fillonte të zgjohej në orën 5 të mëngjesit dhe të ndiqte praktikat e mira të Sharmës.

Brenda dy javësh nga nisja me planin, ajo zbuloi se po flinte mjaftueshëm, po punonte më produktivisht se kurrë dhe po ndërtonte zakone më të shëndetshme gjatë gjithë ditës.

“Mëngjesi ka arin në gojë”. – Benjamin Franklin

Disa javë më parë mori në duar në “The 5 am Club” të Robin Sharma. Si adhuruese e veprës së tij (bestselleri “Monku që shet Ferrarin e tij” është dhurata që zakonisht u bëj miqve), isha e entuziazmuar kur e lexova, pavarësisht se mendoja se zgjimi në 05:00 nuk mund të ishte kurrë i mendueshëm për mua.

Koha ime tipike e zgjimit ka qenë midis orës 8:00 dhe 8:30 që kur kam filluar vetë-punësimin me kohë të plotë në vitin 2014. Duke qenë një person mjaft produktiv, kurrë nuk kam menduar se ishte diçka që duhej të ndryshoja. Më parë isha zgjuar në 5 të mëngjesit thjesht për të kapur një fluturim (duke u ndjerë më në siklet se kurrë më parë).

Deri tani.

Pasi mësuam për të gjitha përfitimet e të ngriturit herët në mëngjes, plus faktin se udhëheqës si Richard Branson, Tim Cook dhe Michelle Obama janë të entuziazmuar nga zgjimet e hershme – burri im dhe unë sfiduam njëri-tjetrin për ta bërë këtë. Tani jemi në javën e dytë të zgjimit në 5 të mëngjesit – dhe tashmë kemi vërejtur disa ndryshime të shpejta.

Vetëkontrolli tek yjet

Për mua, ky është ndryshimi më i madh. Si trajnere e di se si vetë-disiplina ndikon në respektin për veten. Sharma thotë: “Të ngrihesh në agim është një trajnim i përsosur i vetëkontrollit … rritja e vetëkontrollit në një fushë të jetës tënde rrit vetëkontrollin në të gjitha fushat e jetës tënde”.

Disa net kur flija jo qetë, nganjëherë dremisja deri në orën 9 të mëngjesit (ose edhe më vonë) dhe e nisja vonë ditën time deri në momentin kur kuptoja që kisha zbrisur me këmbë në tokë. Ndryshova detyrat e mia, shtyva zotimet në listën time të detyrave për një herë tjetër dhe madje përfundova duke paguar të gjitha gjobat e anulimit të ClassPass për stërvitjet e mia.

Tani shoh detyrat e mia dhe ndihem i relaksuar sepse, hej, jam zgjuar në 5 të mëngjesit çdo agim – ka shumë kohë! Të besosh se mund të bësh diçka të vështirë, si t’i bindesh një alarmi që ndizet kur jashtë është errësirë dhe ftohtë, po ma lehtëson jetën (kaq shumë orë në ditë)! Jam krenar për veten time sa herë që ndez ekspresin e kafesë në orën 05:05 të mëngjesit.

Zakonet më të shëndetshme (pa gotë të tretë vere!)

Ky është një efekt anësor i mirëpritur dhe i papritur. Meqenëse qëllimi im është të shkoj në shtrat në orën 9:30 (Sharma këmbëngul se gjumi është thelbësor), unë nuk rri jashtë vonë dhe nuk e teproj sepse nuk dua të lodhem të nesërmen. U deshën dy ose tre net për t’u përshtatur me këto orare të gjumit, dhe më pëlqen shumë. Po ndërroj darkat me miqtë sa herë që është e mundur! Shtatë orë e gjysmë gjumë gjithashtu më duken të mjaftueshme, edhe nëse jam mësuar me diçka më shumë.

Kapaciteti krijues zgjerohet

Të qenit produktiv nuk ka qenë kurrë problem për mua. Por me orët shtesë dhe fokusin e shtuar që ju jep zgjimi i hershëm, është si të shtoni karburant në ditën tuaj. Zbatimi i “Metodës 60/10” Sharma – duke punuar për 60 minuta drejt pa ndërprerje, pasuar nga një rikuperim prej 10 minutash në formën e ecjes së shpejtë ose thjesht duke e bërë çajin ulur në divan – më ndihmoi të përfundoja më shpejt projektet.

E gjeta veten duke shtuar gjëra në listën time të gjërave që nuk duhej të bëheshin për disa javë. Kam dërguar më shumë se 50 kartolina urimi këtë vit.

Dhe e gjej veten duke blerë ushqime dhe duke gatuar natën (ne zakonisht hamë jashtë ose porosisim vakte). Kështu që edhe unë po kursej para!

Qartësia dhe qetësia që vjen me të

Sharma thotë se “ndërprerja dixhitale po na kushton një pasuri të madhe”, dhe e njoh mirë ndjenjën e zbrazët që vjen nga kontrolli i mediave sociale shpesh gjatë ditës dhe arritja e vazhdueshme e përmes emailit dhe mesazheve.

Zgjimi i parë plotësisht dhe zbatimi i “Formulës 20/20/20” – 20 minuta lëvizje, 20 minuta reflektim dhe 20 minuta rritje personale siguron që ju të filloni ditën pa pajisje dhe duke vendosur qëllimet tuaja për ditën që dëshironi. Prisni, duke mos lejuar që posta juaj elektronike t’i diktojë).

Kam kaluar “orën e fitores” – 5:00 deri në 6:00 – duke shkruar në ditar, duke bërë një ndërprerje (një teknikë emocionuese e çlirimit), duke vendosur qëllime (një këshillë tjetër nga libri – duke shkruar pesë gjëra që do të doje të bësh atë ditë), duke rishikuar timen, qëllimet afatgjata dhe leximin e disa faqeve të një libri të zhvillimit personal.

Siç thotë Sharma, “qetësia është luksi i ri i shoqërisë sonë”. Në momentet e qeta të fillimit të ditës, nuk nxitoni. Jeni në gjendje të mendoni qartë, në vend që të keni një mendje të shqetësuar dhe të stresuar sapo të zgjoheni.

Ekziston edhe diçka në lidhje me agimin, që ju bën të ndjeni një lidhje më të thellë me veten – askush nuk po ju telefonon në atë moment. Pjesa më e madhe e botës është ende duke fjetur. Është një moment reflektimi i kthjellët për të gjithë ju.

Ndërsa po festoj këtë sfidë, e di që jeta si një sipërmarrëse pa fëmijë shkon mirë me këtë formulë, zgjimi në 5 të mëngjesit. E pyeta Sharmën se çfarë do t’u thoshte prindërve dhe punonjësve të rinj me orare pune jo tradicionale nga nëntë deri në pesë dhe ai tha:

“Personalizo formulën 20/20/20 dhe zgjimit në 5 të mëngjesit për t’iu përshtatur stilit tuaj të jetës dhe lexoni kapitullin mbi thelbësinë e gjumit! Ndoshta nuk do ta bëni këtë gjatë netëve që jeni zgjuar në orën 3 të mëngjesit duke i dhënë gji foshnjës – jepini vetes një pushim. Të bësh klubin e orës 5 të mëngjesit vetëm tre ditë në javë është më mirë sesa të mos e bësh fare”.

Poeti i shekullit të trembëdhjetë Rumi tha: “Era e agimit ka sekrete për t’ju pëshpëritur, mos u kthe në gjumë”. Të kuptuarit e magjisë së agimit është një gjë e lashtë. Dhe si kaq shumë mëngjes-zgjues të hershëm përreth, më pëlqen ta di atë sekret.

*Susie Moore është trajnere e jetës dhe autore me seli në Nju Jork dhe është shfaqur në shfaqjen Today dhe në Forbes.

Burimi: Revista Psikologjia/ Business Insider

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *