Categories
Dieta

3 sallata ideale për të mbajtur diabetin nën kontroll

Sallatat mund të konsiderohen shumë mirë si një minierë ari për sa i përket ushqyesve që u nevojiten diabetikëve për të ulur sheqerin në gjak.

Në këtë artikull do të mësoni tre receta sallatash të shijshme dhe të lehta në përgatitje që u përshtaten më së miri nevojave të diabetikëve.

Sallata me spinaq dhe hudhër

Përbërësit e sallatës: 6 filxhanë çaji me gjethe të vogla spinaqi, 2 thelpinj hudhër të grirë, 1 lugë gjelle me uthull të bardhë molle, cerek luge me piper të zi, një majë luge çaji me kripë, qepë e kuqe, një lugë e gjysmë gjelle me vaj ulliri.

Përgatitja e sallatës: Hidhini të gjithë përbërësit përveç qepës dhe spinaqit në një tas sallate. Përziejini mirë me lugë druri dhe më pas shtoni qepën e grirë dhe gjethet e spinaqit. Përziejini sërish dhe servireni sallatën menjëherë më pas.

Sallata me rrepa dhe kastravecë

Përbërësit e sallatës: 200 gramë kastravecë, vaj ulliri, 90 gramë rrepa të kuq, 10 gramë ullinj të zinj, uthull dhe kripë

Përgatitja e sallatës: Lajini rrepat e kuq me ujë të bollshëm dhe pritini. Lajini kastravecat, qërojini dhe më pas pritini në feta të holla rrethore. Të gjithë përbërësit e mësipërm hidhini në një tas sallate dhe përziejini mirë. Servireni sallatën menjëherë.

Sallata me kastravecë

Përbërësit e sallatës: 1 kastravec, 2 lugë gjelle me fara të pjekura susami, cerek filxhani kafe me uthull, një majë luge çaji me kripë

Përgatitja e sallatës: Lajini dhe qërojini kastravecët. Prijini për së gjati dhe hiqini farat e tyre duke përdorur një lugë. Më pas fetat e kastravecave vendosini mbi letrën e kuzhinës për të hequr lagështinë e tepërt. Në një tas sallate përzieni kripën, uthullën e përbërësit e tjerë dhe në fund shtoni kastravecët bashkë me farat e susamit. Përziejini mirë dhe servireni sallatën menjëherë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *