Categories
Lajme

Recetë për dy persona: Kos me tërshërë dhe fruta të thata

Përveçse duhet konsumuar përditë, në sasi të kufizuar, kosi duhet shoqëruar edhe me diçka tjetër që të plotësojë një vakt të lehtë. Sigurisht që zgjidhja më e shpejtë është përsheshi me bukë e kos, por më lejoni t’ju jap një tjetër alternativë me vlerat ushqyese të frutave. Për shembull: manaferrat.

Përbërësit për 2 persona: 400 gr kos, 6 lugë gjelle tërshërë të bluar, 2 lugë mjaltë, përzierje farash të ndryshme, manaferra (sasia që dëshironi).

Përgatitja: Së pari bashkoni kosin me tërshërën. Kjo e fundit ka nevojë të qëndrojë për disa minuta në kos që të zbutet. Sigurisht, nëse keni kohë, mund ta lini edhe gjysmë ore.

Shtoni më pas mjaltin dhe farat dhe përziejeni mirë që të bëhet masë e njëtrajtëshme. Shtoni në fund manaferrat dhe shijoni verën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *