Categories
Shëndeti

Si ndryshon trupi nëse konsumoni 6 kumbulla në ditë

Kumbullat e thata, nëse i konsumoni çdo ditë, mund të bëjnë magji në shëndetin tuaj, Ky frut i thatë është plot me lëndë ushqyese të shëndetshme. Më poshtë abcneës.al do ju tregojë pse duhet të hani 6 kumbulla të thata në ditë.

1. Ato mbështesin funksionet e trupit – 100 gram kumbulla të thata përmbajnë 732 mg kalium. Ky makromineral është thelbësor për trupin tonë pasi e ndihmon atë të funksionojë si duhet si dhe të parandalojë shumë sëmundje. Ul rrezikun e një goditjeve në tru, i mban kockat e shëndetshme, ndihmon në rritjen e shëndetshme të muskujve dhe madje mund të promovojë funksionalitetin e duhur nervor.

2. Ato janë të mirë për gjakun – Mungesa e hekurit të mjaftueshëm në trupin tuaj mund të shkaktojë anemi, e cila mund të çojë në komplikime serioze. Midis tyre janë lodhja, problemet e zemrës ose mushkërive dhe problemet me shtatzëninë. Kumbullat e thata janë një burim i shkëlqyeshëm hekuri që ndihmojnë në parandalimin e problemeve të tilla, informon abcnews.al.

3. Ato përmirësojnë tretjen – Kumbullat e thata janë plot me fibra, një element kryesor që mbështet tretjen e shëndetshme. Për shembull, një filxhan kumbulla të thata përmban 12 gramë fibra të tretshme. Për më tepër, ato përmbajnë sorbitol, një laksativ natyral që ndihmon për të stimuluar lëvizjet e zorrëve.

4. Ato ndihmojnë për të larguar kapsllëkun – Nëse jeni kaps, ngrënia e kumbullave të thata mund të ndikojë në fshikëzën tuaj, duke ju bërë të urinoni më shpesh.

5. Ato mund të ndihmojnë në humbjen e peshës – Falë fibrave që ato përmbajnë, ngrënia e kumbullave të thata mund t’ju ndihmojë të qëndroni të ngopur për më shumë kohë dhe të kontrolloni me sukses peshën tuaj.

6. Ato i mbajnë kockat të shëndetshme dhe të forta – Njerëzit të cilët janë në rrezik të osteoporozës, veçanërisht gratë dhe të moshuarit, mund të përjetojnë një humbje të dendësisë minerale të kockave. Studiuesit zbuluan se kumbullat e thata kishin efekte pozitive për këmbët, duke parandaluar problemet e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *