Categories
Lajme

Kura ideale kundër kollës dhe bronkitit – si ta përgatisni në shtëpi

Një recetë natyrale kundër kollës dhe bronkitit nisur nga kombinimi ideal në mes mjaltit, qepës dhe limonit.

Kur këto dy substanca kombinohen së bashku, kanë efekte të jashtëzakonshme në zgjerimin e aftësive mbrojtëse të imunitetit kundër infeksioneve bakteriale dhe për pasojë qetësimin e kollës.

Mjalti në bashkëpunim me qepën munden të tejzgjasin ose përmirësojnë funksionet e njëra-tjetrës. Avantazhi i këtyre përbërësve natyral është se ju i keni përherë në kuzhinë dhe mund të blihen në çdo periudhë të vitit.

Përbërësit: 300 gram qepë të prera në copa të mesme, rreth 150 gram mjaltë, lëngun e gjysmë limoni të shtrydhur, ½ gote me ujë.

Përgatitja: Merni një qepë mesatare, futeni në blender dhe pasi ta keni grimcuar, vendoseni në një tenxhere të vogël. Shtoni një gjysmë gote ujë. Vendoseni tenxheren në zjarr shume të lehtë dhe kur të ngrohet përzieni përmbajtjen.

E përzieni edhe një kohë disa minuta ngadalë në zjarr shumë të ulët për të parandaluar atë nga djegia. Pas rreth 15-20 minutash të përzierjes, hiqeni tenxheren nga zja.rri dhe pasi të ftohet pak shtoni mjaltë të mjaftueshëm për të mbuluar qepën (rreth 150 gram) si dhe shtojani lëngun e gjysmë limonit të shtrydhur. Përzijeni edhe 1-2 min dhe lëreni të ftohet.

Pas ftohjes, vendoseni në një kavanoz të vogël me një kapak dhe për të mbajtur atë në frigorifer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *