Categories
Lajme

Hudhra, 3 metoda natyrale për të trajtuar herpesin, dermatitin dhe lythat

Përdorur gjerësisht në gatim, hudhra është gjithashtu një ilaç i shkëlqyeshëm natyral për trajtimin e dhjetëra kushteve shëndetësore. Ka veti të fuqishme antimikrobike, antibakteriale, antifungale dhe antibiotike që na lejojnë të trajtojmë sëmundje të ndryshme që lidhen veçanërisht me lëkurën.

Hudhra përmban një përbërje të quajtur “allicin”, e cila është përgjegjëse për pothuajse të gjitha vetitë e saj terapeutike. Më poshtë ne shpjegojmë se si të përdorim hudhrën për të trajtuar herpesin, dermatitin dhe lythat.

Herpesi është një infeksion i shkaktuar nga një virus, i cili prek kryesisht gojën, organet gjenitale dhe rektumin. Karakteristikat antivirale të hudhrës e bëjnë atë një ilaç të shkëlqyeshëm natyral për trajtimin e herpesit, lehtësimin e dhimbjeve dhe acarimeve.

Grini një ose më shumë thelpinj hudhër dhe, duke përdorur një shtupë pambuku, vendoseni direkt në zonën e prekur nga herpesi, duke e lënë të veprojë për të paktën 15 minuta. Aplikoni 3 herë në ditë derisa infeksioni të shërohet plotësisht.

Lythat janë të vogla, pothuajse gjithmonë pa dhimbje,” gunga “në lëkurë të shkaktuara nga virusi i papillomës njerëzore. Ato mund të shfaqen kudo në trup, por janë më të zakonshme në duar dhe organe gjenitale.

Allicina në hudhër ka veti antimikrobike që ndihmojnë në trajtimin e lythat. Mbuloni lythin me hudhër të bluar imët dhe vendosni një fashë. Lëreni gjatë gjithë natës, më pas shpëlajeni të nesërmen dhe aplikojeni përsëri çdo 6-8 orë. Lythat duhet të zhduken pas 2 javësh.

Dermatiti është një inflamacion i lëkurës, i karakterizuar nga skuqje dhe kruajtje. Falë vetive të tij antibiotike, hudhra mund të lehtësojë të gjitha simptomat e kësaj gjendje. Në këtë drejtim, këshillohet të hani një thelpinj të papërpunuar hudhre në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *