Categories
Lajme

2 metoda natyrale për të zbutur lehtësisht rrudhat e qafës

Rrudhat që formohen në qafë mund të shkaktojnë probleme në paraqitjen e jashtme të një gruaje. Një ndër faktorët që ndikon në krijimin e rrudhave në këtë zonë, është dhe pozicioni që marrim gjatë gjumit.

Një fytyrë e mbështetur në jastëk, duke fjetur anash ose me fytyrë mund të lërë shenja që mund të duken të përkohshme, por me kalimin e kohës “zënë rrënjë” në lëkurë dhe nuk zhduken kurrë.

Një tjetër armik i lëkurës së qafës si dhe i fytyrës është dielli, i cili lë shenja, njolla dhe krijon thatësi në lëkurë duke shkaktuar rrudha. Me kalimin e kohës, këto rrudha janë të pashmangshme, por në fakt ka disa mjete juridike që mund t’ju ndihmojnë t’i luftoni ato.

Përveç faktit se duhet të përfshini një regjim ushqimor të shëndetshëm, mund të përdorni dhe këto maska:

Banane dhe ujë trëndafili – Banania e pjekur përmban veti ideale për të rivendosur freskinë e lëkurës. Merrni një banane të pjekur dhe shtoni një lugë gjelle me ujë trëndafili ose vaj esencial të trëndafilit. Vendoseni në qafë dhe lëreni të veprojë për 30 minuta. Pastaj shpërlajeni me ujë dhe përsëriteni trajtimin tre herë në javë.

Maskë me maja birre – Mungesa e kolagjenit shkakton rrudha dhe e bën lëkurën të duket e dehidratuar dhe për të riaktivizuar prodhimin e tij, bëni një maskë me maja birre. Kombinoni një lugë gjelle mikrobe gruri me një lugë gjelle maja birre dhe vendoseni në pjesën e qafës. Përsëriteni këtë procedurë tre herë në javë për më shumë rezultate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *