Categories
Lajme

Ky është fruti që duhet të konsumoni patjetër në prill

Sot, sistemet e përparuara të kultivimit nënkuptojnë që ne vazhdimisht gjejmë fruta dhe perime, pavarësisht nga stina që i përkasin.

Sidoqoftë, duhet respektuar atë që është cikli i natyrës, duke ju lejuar të shfrytëzoni sa më shumë vetitë e dobishme të këtyre ushqimeve.

Frutat dhe perimet që duhet të konsumoni në muajin prill janë më poshtë:

Perime: Asparagus, Karrota, Lulelakër, Lakër, Qepë të njomë, Kopër, Sallatë jeshile, Bizele, Patate, Presh, Selino dhe Kunguj.

Fruta: Portokall, Luleshtrydhe, Kivi, Limon, Mollë, Dardhe dhe Grejprfrut.

Konsumimi i të gjitha ushqimeve me fruta dhe perime në periudhën e tyre origjinale ju lejon të merrni vlerat e tyre ushqyese dhe kjo është arsyeja se pse duhet të respektohet cikli që nga ofton natyra.

Fruti që duhet të konsumohet patjetër në muajin prill janë luleshtrydhet. Ato janë të pasura me vitamina dhe kripëra minerale dhe janë ideale për t’u përfshirë në dietë sepse kanë shumë pak kalori.

Sa i përket perimeve, ky është muaji i përsosur për asparagët e egër, por edhe për fasulet e freskëta. Megjithëse i gjejmë gjatë gjithë vitit në departamentet e pemëve dhe perimeve në supermarkete, kunguj, kopër, presh i përkasin kësaj periudhe të vitit kështu që tani është koha e duhur për t’i blerë dhe ngrënë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *