Categories
Lajme

Çfarë gatuhet në të gjithë botën për Pashkë? Le t’u hedhim një sy pjatave…

Në të gjithë botën ka shumë mënyra të dallueshme të gatimeve për të shijuar festën e Pashkëve që përfshijnë përbërësit lokalë dhe traditat unike kulturore.

Për krijuesen e blogut italian të ushqimit “Divina Cucina”, Judy Witts Francini italianët bëjnë gjithçka në këtë festë.

Ajo është nga Kalifornia por ka jetuar në Firence dhe Toskanë për dekada dhe thotë se dreka e Pashkëve fillon me një shumëllojshmëri antipastash, ku pjata e parë që quhet edhe torta e Pashkëve përbëhet nga 33 shtresa brumi për të simbolizuar 33 vitet e jetës së Krishtit.

E dyta përfshin mish qengji të pjekur, artiçokë të skuqura, bizele me panceta dhe patate të pjekura. Ëmbëlsira është vezë çokollate (e cila mund të jetë e gjatë deri në 3 metra e gjatë) me një dhuratë brenda dhe një tortë në formë pëllumbi, të quajtur colomba.

Vendet e tjera kanë pak a shumë një qasje të ngjashme, por disa pjata me të vërtetë dallohen. Ne po ju sjellim vetëm pesë vende.

Në Meksikë për Pashkë gatuhet “Capirotada”, një ëmbëlsirë që është e ngjashme me pudingun e bukës, me shurup dhe e shtresuar mes arrave, djathit dhe frutave.

Në Poloni, pjata që zë vendin kryesor për Pashkë është “?urek”. Është një supë e thartuar kremoze dhe e tymosur e bërë nga mielli i thekrës. Kjo supë shpesh shërbehet me një vezë të zier dhe suxhuk, dhe pastaj zbukurohet me erëza djegëse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *