Categories
Këshilla

Kura efektive për tretjen, çaji i rozmarinës me limon është përfekt (Përgatitja)

Historia e çajit të rozmarinës është po aq e lashtë sa vetë bima. Kjo barishte është përdorur që në lashtësi për t’i dhënë njeriut një kujtesë shembullore.

Rozmarina konsiderohej si një kurë ideale kundër mostretjes, dhimbjèvè muskulare dhe problèmève me gjymtyrët.

Acidi salicilik që gjendet tek çaji konsiderohet si paraardhëse e aspirinës. Kjo është arsyeja përse çaji i rozmarinës është shumë i suksesshëm në parandalimin dhe trajtimin e artritit dhe reumatizmës.

Çaji i rozmarinës është i pasur me substanca që lûftójnè mikrobet dhe bakteret. Këto përbërës e bëjnë çajin ideal kundër disa problèmève me lëkurën.

Kur kombinohet me limonin, ky çaj ofron shumë përfitime për organizmin dhe kthehet në një kurë të vërtetë sidomos për tretjen.

Përbërësit: 2 limonë, 4 filxhanë ujë, çerek filxhani me rozmarinë, mjaltë sipas dëshirës. Përgatitja: Vendoseni çajnikun në zjarr dhe shtoni rozmarinën.

Lërini të ziejnë për 10-15 minuta nga koha kur uji nis të vlojë dhe më pas shtoni fetat e prera të limonit. Më pas ëmbëlsojeni me mjaltë dhe pijeni të ngrohtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *