Categories
Lajme

Ushqimet që shkaktojnë kàncèr pas moshës 35-vjeçare, largojini nga tryeza juaj!

Shëndeti juaj varet nga zakonet e të ngrënit. Ushqimet e pasura me vlera ushqyese mbrojnë trupin nga zhvillimi i sèmundjèvè të ndryshme, përfshirë kàncèrin. Në artikullin më poshtë, do ju tregojë se kush janë ushqimet që nuk duhet të hani pasi të jeni bërë 35-vjeç, në mënyrë që të shmangni kàncèrin.

1. Mishi i kuq: Nëse jeni adhurues të hamburgerëve dhe hot-dog kemi një lajm të keq për ju. Mishi i përpunuar është një kàncèrogjèn i keq. Ju duhet të ekuilibroni dietën tuaj me mish pule dhe peshk.

2. Ushqimet e tymosura – Mishi dhe peshku i tymosur janë vërtet të shijshëm, por shumë të gabuar për t’u ngrënë. Ata ndryshojnë ADN-në dhe shkaktojnë kàncèr. Ngrënia e këtyre produkteve mund të shkaktojë pasoja negative, prandaj duhet të mendoni seriozisht konsumin e tyre.

3. Produktet e sheqerit – Ekziston një lidhje mes sheqerit dhe kàncèrit të pankreasit, kështu që duhet ta mendoni dy herë para se ta hani një ëmbëlsirë.

4. Pijet me gaz dhe lëngjet e blera në dyqan – Pijet me gaz dhe lëngjet e frutave të blera në dyqan përmbajnë shumë sheqer. Pirja e tyre mund të çojë në peshë të tepërt, në sèmundjè zemre, diabet dhe kàncèr. Në vend të tyre është mirë të pini ujë, çaj ose lëngje të freskëta.

5. Ushqime të skuqura – Të gjithë e pëlqejnë ushqimin e skuqur, por konsumi i tij rrit rrèzikûn e kàncèrit të prostatës, gjirit, zorrës së trashë dhe rektumit.

6. Patate të skuqura –Patatet e skuqura janë jashtëzakonisht të rrezikshme për shkak të kàncèrogjènëve që mund të shkaktojnë kàncèr të vezoreve ose të veshkave. Është mirë të mos i konsumoni shpesh.

7. Mielli i bardhë i rafinuar – Komponentët e shtuar në miellin e bardhë janë toksikë. Konsumi i produkteve të bëra nga mielli i bardhë i rafinuar mund të shkaktojnë kàncèr. Në mënyrë që të qëndroni të shëndetshëm duhet të kufizoni marrjen e produkteve të miellit të bardhë dhe të filloni të hani drithëra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *