Categories
Lajme

Harrojini ilaçet! Ushqimet më të mira për sheqerin në gjak janë këto

Shëndeti i mirë ka të bëjë me ekuilibrin, sidomos kur bëhet fjalë për sheqerin në gjak.

Raporti i duhur i yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve në çdo vakt e mban sheqerin në gjak të qëndrueshëm, ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit fizik dhe emocional.

Që të balancohet sheqeri në gjak, duhet të hamë rregullisht nga lista e mëposhtme:

1. Bimët jeshile – Kërkoni për opsione të dendura në lëndë ushqyese si lakër, spinaq dhe brokoli, të cilat janë të ngarkuar me fibra dhe kalcium. Hajini ato në çdo vakt!

2. Proteina – Peshku i egër, mishi i viçit dhe vezët janë burime të shkëlqyera të proteinave që stabilizojnë gjakun.

3. Drithëra – Kërkoni drithëra me proteina të bollshme si quinoa dhe mel, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e energjisë pa lëvizjen e sheqerit në gjak.

4. Arra – Arrat janë një burim i madh i fibrave, yndyrës së shëndetshme dhe proteinave.

5. Bathë – Thjerrëzat fasule garbanzo dhe hummus janë të larta në fibra, me yndyrë të ulët dhe një burim i mirë i proteinave, duke mbajtur sheqerin në gjak të këndshëm dhe të qëndrueshëm. Sigurohuni që të thithni fasule brenda natës, të cilat do të lehtësojnë tretjen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *