Categories
Lajme

Imagjino pak sikur të mos djersitesh kurrë në jetën tënde…

Djersa mund të jetë bezdisëse sepse bakteret që përmban ajo lëshojnë aromë dhe nëse nuk laheni lëkura juaj do t bëhet me puçrra. Ju gjithashtu duhet t’i lani edhe flokët shpesh nëse djersitni shumë. Por çfarë ndodh nëse nuk djersini më?

1. Lëkura juaj do të vuante

Djersitja hidraton lëkurën, kështu që pa të, lëkura do të thahej dhe do të duhej kujdes shtesë për ta mbajtur atë të njomë. Prodhimi normal i djersës thuhet se ka efekte anti-bakteriale, pasi ndihmon në hapjen e poreve dhe pastrimin e asaj që ka mbetur brenda tyre. Pra, nëse ndaloni djersitjen, bakteret në sipërfaqen e lëkurës suaj mund të qëndrojnë aty.

2. Do të kishit një rrezik më të lartë për të pasur gurë në veshka

Disa studime zbuluan se djersa gjatë ushtrimet e rregullta nxjerr natrium që përndryshe do të shkonte në veshka dhe urinë, aty ku formohen gurët. Kjo, nga ana tjetër, do të ndihmonte në rritjen e vëllimit të gjakut, duke ulur rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Prandaj, nëse ndaloni së djersituri, do të kishit një rrezik më të lartë për të pasur gurë në veshka dhe sëmundje kardiovaskulare. Trupi juaj gjithashtu do ta ketë më të vështirë të heqë qafe toksinat.

3. Në klimat tepër të nxehta, do të ishte më e vështirë të freskoheshit

Funksioni kryesor i djersës është të freskojë trupin tuaj, kështu që nëse nuk djersitni, kjo mund të çojë në marrje mendsh, ngërçe, të përziera dhe mbinxehje. Simptomat e ngërçeve të nxehtësisë përfshijnë dhimbje muskulore dhe spazma. Ju gjithashtu mund të vuani nga goditja e nxehtësisë, një gjendje e rrezikshme për jetën që ndodh kur temperatura e trupit tuaj rritet shumë. Nëse nuk trajtohet, mund të shkaktojë humbje të vetëdijes.

4. Ju mund të lëshoni më pak hormone që tërheqin njerëzit

Djersa sjell kimikate të quajtura feromone, të cilat veprojnë si hormone jashtë trupit për të ndikuar në sjelljen e njerëzve të tjerë. Gratë zbulohet se tërhiqen më shumë nga burrat kur ekspozohen ndaj një përbërësi të lëshuar nga djersa e burrave. Një tjetër studim zbuloi se nuhatja e këmishës së djersitur të partnerit tuaj mund të ulë stresin. Kështu që nëse ndaloni të djersitni, jo vetëm që do të privoheshit nga këto përfitime, por edhe njerëzit e tjerë do të ishin prekur gjithashtu.

5. Trupi nuk do të ishte në gjendje t’ju tregonte juve dhe të tjerëve sesi po ndihej

Trupi juaj djersitet për t’ju përgatitur për situata luftimi nëse ndiheni nervoz ose keni frikë, dhe ju qetëson nëse hani diçka pikante ose të nxehtë. Djersitja është një mënyrë që trupi juaj komunikon me ju për t’ju treguar se çfarë po ndodh brenda jush. Dhe gjithashtu komunikon me njerëzit e tjerë për ndjenjat tuaja duke dhënë aroma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *