Categories
Këshilla

“Qumështi i artë” është pija e mëngjesit që ju rinon 20 vite!

Sot po ju flas për një pije, e cila ka përbërës natyralë. Kjo pije njihet me disa emra, por kryesisht quhet “Qumështi i artë” dhe është një nga më të dobishmet për shëndetin e njeriut.

Shafrani i Indisë është përbërësi kyç i kësaj recete, i cili ka shumë efekte të mira në organizëm:

Ka veti antiinflamatore, forcon imunitetin, pastron mëlçinë, rregullon presionin e gjakut, përmirëson kujtesën dhe funksionimin e trurit, ul kolesterolin, përmirëson shëndetin e tretjes, lehtëson çrregullimet neurologjike, ul trigliceridet, rregullon metabolizmin dhe peshën.

INGREDIENTËT: ½ lugë çaji me piper të zi të bluar, ½ filxhan me ujë, ¼ filxhan me shafran pluhur.

UDHËZIMET: Vendosni të gjithë përbërësit në një tenxhere, mbi një nxehtësi mesatare. Trazojini vazhdimisht derisa të krijoni një pastë të trashë. Pasi të jetë gati lëreni të ftohet pak dhe e mbani në frigorifer. Rezultatet do t’i vini re shumë shpejt.

Një foto tjetër ilustruese e këtij produkti:

Do isha shumë e lumtur, nëse do e provoni këto ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *