Categories
Lajme

Ka disa ushqime që mund t’i hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është një arsye e vazhdueshme për shaka. Megjithatë, ky proces mund të bëhet shumë i lehtë dhe i padëmshëm në qoftë se ju zëvendësoni petullat dhe salsiçet me ushqime të shëndetshme si djathi dhe kokoshkat.

Djathë – Shkencëtarët nga Harvardi këshillojnë të hani diçka të lehtë gjatë natës. Për shembull, ata rekomandojnë të hani disa feta djathi që kanë shije të mjaftueshme për të kënaqur receptorët e shijes dhe nuk do të jetë shumë e vështirë për trupin të tretet.

Kosi – Sipas ekspertëve të të ushqyerit, kosi grek është i përkryer për një darkë sepse nuk përmban shumë yndyra, por përmban shumë proteina. Sipas studimeve, proteinat në kos nuk ju bëjnë të ndiheni të plotësuar, por gjithashtu ndihmon trupin të djegë më shumë kalori gjatë ditës

Crackers – Ato përmbajnë të ashtuquajturat karbohidrate të ngadalshme që ju mbajnë të ngopur për shumë gjatë

Kokoshka – Eksperti i ushqyerit, Erika Kannall, këshillon njerëzit që pëlqejnë ushqime gjatë natës për të ngrënë një tas kokoshka pa kripë. Ky lloj snacku nuk do të ndikojë në formën e trupit.

Vezë – Një vezë e zier përmban vetëm 75 kcal. Sipas Erika Kannall, një snack i tillë do t’ju lejojë të harroni urinë deri në mëngjes dhe nuk do të kthehet në cm shtesë në belin tuaj

Perimet – Një sallatë me perime për shembull do të ishte super zgjedhje. Ne rekomandojmë të hani perimet e gjelbra, sepse ato përmbajnë llojin e karbohidrateve që do t’ju mbajnë të plotësuar deri në mëngjes

Salcë molle me kanellë – Specialisti i shëndetshëm i ushqimit, Karen Borsari rekomandon të hani mollë me kanellë për ata që duan të hanë ushqime të ëmbla gjatë natës. Ju mund të shtoni edhe një grusht rrush të thatë

Një gotë me lëng qershie – Sigurisht, nënkuptojmë lëng natyral të qershisë. Studimet tregojnë se ky lëng ka një ndikim pozitiv në cilësinë e gjumit, duke e bërë atë më të thellë dhe më të gjatë.

Një banane – Përkundër faktit se ky frut tretet mjaft shpejt, nuk ka gjasa t’ju zgjojë një herë të dytë gjatë natës. Bananet përmbajnë shumë kalium dhe magnez që na ndihmojnë të relaksohemi. Ajo gjithashtu përmban melatonin që sipas studimeve të ndryshme, përmirëson cilësinë e gjumit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *