Categories
Lajme

Kurat ideale natyrale kundër ulçerës së stomakut, shumicën i keni në shtëpi

Ulçera e stomakut është një sëmundje e dhimbshme që prek miliona njerëz në botë. Bakteri H.Pylori është shkaktari kryesor i dëmtimit të shtresës së stomakut, megjithatë ulçera mund të shkaktohet edhe nga abuzimi me aspirinë, ibuprofen e ilaçe të ngjashme.

Ulçera e stomakut trajtohet me medikamente që synojnë të pakësojnë dhe bllokojnë aciditetin në stomak.

Flavonoidët – Flavonoidët janë përbërës natyalë të frutave dhe perimeve si mollët, rrushi i kuq, brokoli, bishtajoret, frutat e pyllit dhe çaji jeshil. Këto ushqime janë të mira për stomakun dhe e mbrojnë atë nga bakteret.

Jamballi – Kjo bimë që merret edhe si suplement, parandalon zhvillimin e bakterit përgjegjës për ulçerën. Megjithatë, nëse konsumoni sasi të mëdha të saj do të përkeqësoni sëmundjet e zemrës ose tensionit të gjakut nëse vuani prej tyre. Konsultohuni me mjekun tuaj.

Probiotikët – Probiotikët janë mikro organizma të rëndësishëm për sistemin tretës. Ato i gjeni me shumicë tek kosi, ose mund t’i merrni si suplementë. Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, thonë se probiotikët shkatërrojnë bakteret dhe përshpejtojnë shërimin tek njerëzit që tashmë marrin medikamente kundër ulçerës.

Mjalti – Mjalti përmban minimalisht 200 substanca mirëbërëse dhe antioksidantë. Ai është armik i baktereve, përfshirë atë që shkakton ulçerën. Për sa kohë nivelet e sheqerit janë normale, ju mund ta përdorni mjaltin si ëmbëlsues dhe të qetësoni ulçerën.

Hudhra – Ekstraktet e hudhrës janë ideale për të shmangur zhvillimin e bakterit të ulçerës. Por nëse merrni ilaçe për hollimin e gjakut, duhet të tregoni kujdes me hudhrën sepse ajo kryen të njëjtën gjë.

Boronica e kuqe – Lëngu i këtij fruti është efikas kundër infeksioneve urinare dhe baktereve të ulçerës. Megjithatë, nuk duhet të pini shumë lëng, sepse përmban shumë sheqer dhe mund të shkaktojë probleme me tretjen.

Frutat, perimet dhe drithërat – Një regjim ushqimor i pasur me fruta, perime dhe drithëra të plota është shumë i rëndësishëm për shëndetin e të gjithë organizmit dhe të stomakut në veçanti. Një regjim i pasur me vitamina përshpejton shërimin e ulçerës. Ushqimet më të mira që mund të konsumoni rregullisht kundër ulçerës janë: rigoni, rozmarina, çokollata e zezë, frutat e pyllit si boronicat, luleshtrydhet e të tjerë dhe ullinjtë e zinj.

Ulçera dhe ushqimet që duhen shmangur – Njerëzit që vuajnë nga ulçera apo urthi duhet të tregojnë kujdes dhe të mos konsumojnë kafe, pije të gazuara, speca djegës, ushqime të përpunuara, ushqime me shumë kripë, ushqime të skuqura, agrume dhe domate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *