Categories
Lajme

Luftojnë parazitët e stomakut: 6 ushqimet që s’duhet të mungojnë në tryezën tuaj

Përkundër asaj që mendojnë shumë njerëz, parazitët që rriten dhe shumohen brenda organizmit të njeriut vijnë në shumë forma dhe madhësi dhe janë një shqetësim shëndetësor përtej kufijve të vendeve të varfra me kujdes të dobët shëndetësor. Hulumtimet e fundit nga Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) prezantuan vlerësimet tronditëse se si përhapen organizmat parazitare në trupin e njeriut.

Parazitët shpesh janë mikroskopike dhe më së shpeshti përhapen përmes ujit dhe ushqimit dhe prekin një pjesë dërmuese të njerëzve. Për t’i rikthyer trupit balancën natyrale duhet të konsumojnë sa më shumë ushqime organike me veti anti-parazitale. Duke përfshirë këto 7 ushqime në dietën tuaj, ju e bëni trupin tuaj më pak të prirur për të pritur parazitët e pafund që ekzistojnë.

Hudhra: Ajo mund të jetë ushqimi më i përshtatshëm në këtë listë dhe ka një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore. Është veçanërisht e dobishme në parandalimin e krimbave të rrumbullakët.

Qepa: Qepa është shumë e pasur me komponentë squfuri me veti antiparazitare. Lëngu i qepëve është shumë efektiv për krimbat intestinalë. Nëse vuani nga parazitët, pini dy lugë çaji lëng qepe në ditë për dy javë.

Vaj kokosi: Nivelet e larta të yndyrnave të ngopura i japin vajit të kokosit aftësinë të eleminojë parazitët e zorrëve. Detoksifikon sistemin dhe parandalon zhvillimin e parazitëve.

Farat e kungullit: Farat e kungullit kanë një efekt natyral antiparazital në sistemin tretës. Farat në vetvete nuk i vrasin parazitët, por ndihmojnë në nxjerrjen e tyre jashtë nga trupi.

Ananasi: Ky frut i shijshëm tropikal i pasur në bromelinë, ndihmon në nxjerrjen jashtë trupit të disa parazitëve infektues.

Bajamet: Ndihmojnë për të pastruar dhe zvogëlojnë zhvillimin e parazitëve intestinalë. Efektet antiparazitale të bajameve mund të lidhen me përqëndrimin e lartë të acideve yndyrore në to.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *