Categories
Lajme

20 ushqime që po na vrasin ngadalë dhe… ti nuk po bën asgjë

Rezulton se gjithçka që hamë mund të na vrasë. Fatkeqësisht, është e vërtetë. Ju ndoshta nuk e keni kuptuar, por disa gjëra që i konsumoni shpesh janë shumë të dëmshme dhe mund t’ju vrasin ngadalë. Ato mund të shkaktojnë sëmundje të tilla si sëmundje koronare e zemrës, diabeti, depresioni, kanceri, demencën, madje dhe Alzheimer. Në këtë artikull, do ju tregojmë produktet e konsumit të përditshëm që po na vrasin ngadalë.

1. Pijet me gaz – Këto pije janë armiku numër një i shëndetit tuaj, pasi janë të pasura me sheqer, ëmbëlsues artificial dhe shurup.

2. Sheqeri – Ky produkt nuk është i mirë për ju pasi mund të rrisë nivelet e glukozës dhe të shtojë dhjamin.

3. Salcë domatesh e konservuar – Është e vështirë të besohet, por ky produkt është i mbushur me sheqer dhe natrium.

4. Sallami dhe proshuta – Sallami dhe proshuta nuk janë të shëndetshme për ju pasi janë të pasura me natrium, konservantë dhe aditivë.

5. Vajra perimesh – Disa vajra bimorë përmbajnë yndyrna trans që mund të shkaktojnë kancer, sëmundje të zemrës dhe diabet.

6. Margarina – Ju duhet të shmangni ngrënien e margarinës, pasi është një nga produktet më të rrezikshme në dietën tuaj. Margarina është e lartë në acide yndyrore trans. Kontribuon në sulmet në zemër, rrit nivelet e kolesterolit, ul cilësinë e qumështit të gjirit, ul përgjigjen e insulinës dhe ul përgjigjen imune.

7. Salcat e sallatave në shishe – Mos përdorni kurrë salca sallata në shishe, pasi ato janë të mbushura me sheqer dhe ngjyrues artificiale.

8. Alkooli – Alkooli nuk sjellë asnjë lloj përfitimi shëndetësor. Pirja e alkoolit mund të dëmtojë zemrën, duke shkaktuar probleme shëndetësore të tilla si, kardiomiopatia, aritmia, goditja në tru dhe presioni i lartë i gjakut.

9. Ëmbëlsuesit artificialë – Ato janë po aq të rrezikshme sa sheqeri. Ato mund të shkaktojnë kancer, depresion dhe sulme paniku, të rrisin dëshirat për sheqer, të ngadalësojnë metabolizmin dhe të shkaktojnë shtim në peshë.

10. Buka e bardhë – Konsumi i shtuar i bukës së bardhë mund të çojë në shtim në peshë dhe probleme të tjera shëndetësore.

11. Produktet e qumështit – Konsumi i produkteve të qumështit shkakton migrenë, artrit, kancer, alergji dhe astmë. Nëse dëshironi të ndiheni energjik dhe të shëndetshëm, duhet të zëvendësoni qumështin e lopës me qumësht soje dhe kokosi.

12. Çokollatat e energjisë – Këto çokollata të shijshme kanë shumë kalori dhe sheqer, prandaj është më mirë të shmangni ngrënien e tyre.

13. Mishi i pjekur në skarë – Mishi i pjekur në skarë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit të gjirit. Nëse dëshironi të gatuani diçka, zgjidhni perime, fruta dhe peshk.

14. Ushqim i shpejtë (fast food) – Nuk është për t’u habitur që ushqimi i shpejtë është i mbushur me yndyrna trans, sheqer, aditivë, ngjyra dhe kimikate të tjera.

15. Gruri – Ky produkt mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak dhe të rrisë kolesterolin LDL.

16. Drithërat – Ju mund të mendoni se janë të shkëlqyera për mëngjes, por nuk është kështu. Në mënyrë që të ruani shëndetin tuaj, duhet ta zëvendësoni atë me bollgur dhe fruta.

17. Lëngjet e frutave – Lëngjet e blera në dyqane janë të mbushura me kimikate dhe sheqer. Mundohuni të përgatisni një lëng në shtëpi dhe do të shihni ndryshimin

18. Kripë – Ky produkt nuk është aq i dëmshëm, kur konsumohet me moderim. Por shumë kripë mund të shkaktojë sëmundje të zemrës, presion të lartë të gjakut dhe probleme të tjera shëndetësore

19. Hot dogs – Hot dogs përmbajnë mish të tymosur, bukë të bardhë dhe salca jo të shëndetshme. Nëse doni të parandaloni mbipeshën dhe kancerin, shmangni ngrënien e tyre.

20. Patatet e skuqura – Kanë shumë yndyrë dhe kalori, të cilat mund të rrisin rrezikun e shtimit të peshës, diabetit dhe kancerit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *