Categories
Lajme

Farat Chia: Përdorini çdo ditë, kanë veti të pafundme ushqyese!

Farat Chia janë fara të vogla të zeza nga bimësia Salvia hispanica, e cila ka lidhje me mentën. Farat Chia ishin një ushqim i rëndësishëm për Aztekët dhe Majat në të kaluarën. Ata i çmonin ato për aftësinë e tyre për të siguruar energji të qëndrueshme. Në të vërtetë, “chia” është fjala e lashtë Maane për “forcën”.

Pavarësisht historisë së tyre të lashtë si një lëndë dietike, farërat chia u njohën si një superushqim moderne vetëm kohët e fundit. Në vitet e fundit, ato kanë shpërthyer në popullaritet dhe tani konsumohen nga njerëz të ndërgjegjshëm për shëndetin në të gjithë botën.

Një lugë gjelle, 28 gram fara chia përmbajnë:

Fibra: 11 gram. Proteina: 4 gram. Yndyrëra: 9 gram (5 prej të cilave janë omega-3s). Kalcium: 18% e RDI. Mangan: 30% e RDI. Magnez: 30% e RDI. Fosfori 27% e RDI. Ato gjithashtu përmbajnë një sasi të lartë zinku, vitaminë B3 (niacin), kalium, vitaminë B1 (tiaminë) dhe vitaminë B2.

Përfitimet shëndetësore të farave chia:

Ju ndihmojnë të humbni peshë. Janë të pasura me acide yndyrore Omega-3. Ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe infraktit në zemër. Përmirësojnë shëndetin e kockave. Janë ideale për diabetikët sepse ulin nivelin e sheqerit në gjak. Zvogëlojnë dhe parandalojnë çdo lloj inflamacioni. Janë ta pasura me antioksidantë dhe luftojnë radikalet e lira. Janë të pasura me proteina dhe ideale për personat që merren me aktivitet fizik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *