Categories
Lajme

Kini kujdes! Këto janë 6 ushqimet që shkaktojnë celulit

Kequshqyerja është një nga arsyet kryesore të shfaqjes së celulitit.

Substancat e dëmshme, yndyrnat dhe skorjet grumbullohen në shtresën nënlëkurore, duke formuar tuberkula dhe kavitete jo tërheqëse. Kjo është arsyeja pse një dietë e shëndetshme është një nga parimet kryesore të luftës kundër celulitit, së bashku me procedurat kozmetike dhe aktivitetin fizik.

Ju duhet t’ju jepni lamtumirë ushqimeve që do ju tregojmë më poshtë.

1. Miell i rafinuar. Është armiku më i keq për lëkurën dhe peshën tonë. Mundohuni të hani sa më pak biskota, makarona, oriz i bardhë etj.

2. Mish i përpunuar. Mundohuni të mos hani sallam, proshutë, hot dog dhe burger.

3. Kripa. Ju duhet të kufizoni ngrënien e kripës, nëse dëshironi të jeni të shëndetshëm. Kripa vonon ujin në trup dhe shkakton celulitin. Për më tepër, kripa e tepërt gjithashtu prish funksionimin e sistemit kardiovaskular.

4. Produktet e qumështit. Kini kujdes me djathin dhe qumështin. Ato mund të çojnë në celulit.

5. Ëmbëlsirat. Nëse dëshironi të keni një lëkurë të bukur dhe të shëndetshme, përpiquni të shmangni ngrënien e shumë ëmbëlsirave.

6. Pije të gazuara. Këto pije përmbajnë shumë sheqer, kështu që ato janë shumë të larta në kalori dhe shkaktojnë celulit. Zëvendësojini ato me lëngje dhe smoothie të freskëta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *