Categories
Lajme

Lëngu magjik që ndihmon për tretjen dhe shkrirjen e dhjamit të barkut

Ju mund të jeni në gjendje të humbisni peshë në pjesë të ndryshme të trupit por yndyra në pjesën e barkut është ajo më e vështira. Në fakt, gratë e quajnë këtë si një nga pjesët më sfiduese të procesit të humbjes së peshës. Arsyeja pas yndyrës së barkut të mbetur është sepse zonat e stomakut përmbajnë një sasi më të lartë të qelizave të yndyrës që nuk i përgjigjen lehtësisht lipolizës, që është procesi i heqjes së yndyrës.

Por, ekziston një zgjidhje e thjeshtë për këtë problem shumë të përbashkët dhe frustues. Ka një pije natyrale e cila luan një rol kyç në tretjen e dhjamit në zonën e barkut.

Ajo përmban 5-6 përbërës të thjeshtë dhe shumë të zakonshëm që duhet të keni në frigoriferin tuaj, nëse jo në dyqanin tuaj afër lagjes. Kjo pije përmban kastraveca, majdanoz, lëng limoni, xhinxher dhe lëng aloe vera, dhe nëse konsumohet para gjumit, mund të përshpejtojë metabolizmin tuaj gjatë atyre orëve të ngadalshme të metabolizmit gjatë natës.

Pse funksionon? Kastravecët kanë treguar se ndihmojnë në humbjen e yndyrës së stomakut, sepse ato kanë një përmbajtje të lartë të ujit, si dhe fibra që janë çelësi i procesit të tretjes. Ata janë gjithashtu të ulët në kalori, një kastravec përmban vetëm 45 kalori. Majdanozi është i ulët në kalori dhe plot me antioksidantë. Ai gjithashtu përmban vitamina dhe minerale të rëndësishme që reduktojnë mbajtjen e ujit, duke ju ndihmuar që të humbni peshë.

Lëngui i limonit përmban Vitamina C e cila vepron si një antioksidant për të ndihmuar në heqjen e toksinave. Dhe kur këto toksina të rrjedhin, ju do të ndjeheni më mirë dhe do të keni më shumë energji për të ushtruar, gjë që është kritike në humbjen e yndyrës së barkut.

Xhenxheli nxit metabolizmin, duke ndihmuar në shkrirjen e yndyrës së barkut dhe parandalimin e të ngelurit kaps pasi mban trupin duke punuar ashtu siç duhet. Përzierjet me xhinxher ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak. Lëngu i aloe verës përmban shumë antioksidantë që vonojnë rritjen e radikaleve të lira (toksina) brenda trupit, duke ju bërë të ndiheni të shëndetshëm dhe të jeni të shëndetshëm. Gjithashtu është zbuluar se ndihmon në rregullimin e tretjes dhe ju çlirojnë nga kapsllëku, ndërsa në të njëjtën kohë normalizojnë bakteret e shëndetshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *