Categories
Lajme

Këtë foto virale e kanë parë të gjithë! A e dini sa është shitur në ankand?

“Vajza e Fatkeqësisë”, Zoe Roth ka bërë një pasuri të majme – duke shitur imazhin origjinal të memes së saj si NFT për afër gjysmë milioni dollarë.

Ajo ishte subjekt i një imazhi viral që u bë një meme e preferuar për humor në rrjete sociale.

Roth, e cila tani është 21 vjeç, atëherë 4 vjeçe, ishte duke bredhur nëpër lagjen e saj në Karolinën e Veriut, kur babai i saj e fotografoi me një buzëqeshje dinake, ndërsa zjarrfikësit shuan një zjarr në shtëpi.

Imazhi u kthye në një meme të njohur të ripostuar miliona herë gjatë dekadës së fundit, por familja kurrë nuk gjeti një mënyrë për të fituar para nga fama e Roth në internet – derisa u sugjerua që ajo të shiste imazhin origjinal si një shenjë jo-zbavitëse (NFT).

“Të jesh në gjendje ta shesësh atë thjesht na tregon se ne kemi një lloj kontrolli, një lloj agjencie në të gjithë procesin,” tha Roth, duke folur për Raleigh Neës dhe Observer.

Roth shtoi se ajo dhe babai i saj Dave Roth kërkuan këshillat e të famshëmve “meme” si “Girlfriend Overly Attached” Laina Morris dhe “Bad Luck Brian” Kyle Craven para se të punësonin një menaxher dhe një avokat për të drejtuar logjistikën.

Ajo ka nxjerrë së fundmi në shitje foton origjinale si NFT për shumën prej 473 000 dollarëve. Fotoja u ble nga koleksionisti Farzin Fardin Fard, CEO i një kompanie të prodhimit të muzikës me bazë në Dubai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *