Categories
Lajme

Ushqimet që duhet të konsumojmë në mëngjes për të luftuar ankthin

Studimet kanë treguar se disa lëndë ushqyese si zinku, magnezi, vitamina B dhe acidet yndyrore omega-3 si dhe zakonet, të tilla si ngrënia e vakteve të ekuilibruara që mbajnë sheqerin në gjak të kontrolluar mund të kenë një efekt pozitiv në simptomat e ankthit. Cilat janë ushqimet që duhet të hani në mëngjes për të luftuar ankthin.

Avokado – Jo vetëm që përmbajnë yndyrë dhe fibra të shëndetshme, por gjithashtu përmbajnë mikroelementë si vitamina B6, e cila ndihmon në krijimin e neurotransmetuesve si serotonina që stabilizojnë gjendjen tonë shpirtërore dhe magnez, i cili ndihmon në rregullimin e reagimit të stresit të trupit.

Vezët – Veza përmban minerale si kolina dhe zinku, të cilat shoqërohen me nivele më të ulta ankthi. Mungesa e zinkut nxit sjellje të ngjashme me depresionin dhe ankthin. Dy vezë përmbajnë 12 gram proteina, e cila ndihmon në stabilizimin e sheqerit në gjak. Shmangia e një goditjeje sheqeri në gjak dhe përplasje është thelbësore, pasi ajo bën që trupi të nxjerrë hormone si adrenalina dhe kortizoli, të cilat mund të përkeqësojnë simptomat e ankthit.

Kos – Në një studim të vitit 2015, studiuesit gjetën një lidhje midis konsumit të ushqimeve të fermentuara probiotike, si kosi dhe një ulje të ankthit shoqëror.

Salmon – Peshqit e yndyrshëm si salmoni përmbajnë acide yndyrore omega-3, të cilat kanë treguar se zvogëlojnë simptomat e ankthit dhe mbitensionin e hormoneve të stresit si kortizoli dhe adrenalina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *