Categories
Lajme

Ekspertët përcaktojnë frutin ideal që duhet të konsumoni në mëngjes

Mëngjesi është një ndër vaktet më të rëndësishme të ditës. Ekspertët thonë gjëja më e zakonshme që duhet të konsumoni në mëngjes janë frutat e pasura me vitaminë C.

Një ndër to është kivi. Ka rolin e një antioksiduesi, i cili është për shkak të përmbajtjes së pasur të vitaminës C, flavonoideve dhe karotenoideve. Këta përbërës mbrojnë trupin nga radikalet e lira dhe shkaqet e shumë sëmundjeve. Kivi është një kujdestar i vërtetë i shëndetit të sistemit të frymëmarrjes.

Konsumi i kivit ndikon në forcimin e sistemit imunitar, pastaj zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq dhe triglicerideve. Nga shumë të mira shëndetësote, kivi pastron edhe trupin nga toksinat. Prandaj, shpesh rekomandohet si laksativ. Falë përmbajtjes së tij në kalium, kivi mund të përputhet me bananet.

Është frut ideal për rregullimin e rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut. Sidoqoftë, ekspertët gjithashtu tregojnë se konsumi nuk duhet të ekzagjerohet. Rekomandohet të merrni dy deri në tre pjesë në stomak bosh, dhe koha më e mirë për këtë është në mëngjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *