Categories
Lajme

Njihuni me anijen më të madhe në botë, “fluturimi” nis në 2022

Në vitin 2022 do jetë e përfunduar dhe gati për të funksionuar anija më e madhe në botë me përmasa 362.1024 metër e gjatë dhe 64.008 metër e gjera. Mrekullia e re e Karaibeve do të bëhet anija më e madhe e lundrimit në botë kur ajo të lundrojë vitin e ardhshëm.

Titullin si anija më e madhe e mban aktualisht një tjetër anije Royal Karaibe, “Symphony of the Seas”. Anija familjare-miqësore do të jetë në gjendje të presë deri në 6,988 pasagjerë dhe ofron mbi 2,800 dhoma dhe kabina për mysafirët.

“Wonder of the Seas” është aktualisht në ndërtim e sipër në kantierin e anijeve Saint-Nazaire në Francë kështu që nuk kemi parë ende një foto si ajo duket në të vërtetë, edhe pse linja e lundrimit ka ndarë disa foto ilustruese të anijes se si ajo mund të duket.

Anija është aq e madhe sa do të ndahet në lagje, e cila do të përfshijë parkun e parë të gjallë në det me mbi 20,000 bimë, zona të dedikuara pishinave dhe rrëshqitjeve të ujit.

Do të ketë shumë aktivitete argëtuese në këtë anije, do ketë teatër, kinema, basketboll, volejboll, mini golf, pishina, një qendër spa dhe palestër etj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *