Categories
Lajme

Patatja e ëmbël është shumë herë më e nevojshme nga sa mendonit

Patatja e ëmbël kohët e fundit është një nga produktet e preferuara të njerëzve. Dhe kjo jo për rastësi, por për shkak se është një ushqim i shëndetshëm. Më poshtë ju tregojmë arsyet pse patatja e ëmbël duhet të jetë pjesë e dietës tuaj.

1. Ato janë të pasura me vitamina

Patatja e ëmbël ka një përmbajtje të lartë të vitaminës C, vitaminës B6, vitaminës D, magnezit, kaliumit, manganit dhe bakrit. Të gjitha këto vitamina dhe minerale rrisin sistemin tonë imunitar dhe ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të mirë të kockave. Magnezi dhe vitamina B6 ndihmojnë në luftën kundër stresit dhe ankthit. Ato janë gjithashtu të pasura me antioksidantë, të cilët lidhen me efektet anti-kancer.

2. Ato rrisin shëndetin e mirë të zorrëve

Nëse e konsumoni pataten e ëmbël bashkë me lëkurë, përmbajtja e saj me fibra rritet. Fibrat japin përfitime të konsiderueshme për zorrën, duke ndihmuar në rritjen e baktereve të shëndetshme. E gjitha kjo çon në një funksionim më të mirë të zorrëve.

3. Përmirëson shikimin tuaj – Patatja e ëmbël është e pasur me beta-karotinë e cila është përgjegjëse për ngjyrën e tyre të ndritshme portokalli. Beta-karotina shndërrohet në trupin tonë në vitaminë A. Kjo vitaminë është e vlefshme për trupin tonë pasi kontribuon në sistemin imunitar, si dhe në shëndetin e syve dhe shikimin e mirë.

4. Ndihmon në kontrollin e sheqerit në gjak

Patatja e ëmbël ka një indeks të ulët glicemik. Kjo do të thotë që gradualisht lëshon sheqerna në qarkullimin e gjakut, duke dhënë energji dhe ngopje për më gjatë, pa shtuar sheqerin. Për këtë arsye ato mund të konsumohen më lehtë nga personat me diabet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *