Categories
Lajme

Je nga ata tipat që flenë më pak se 6 orë? Ja çfarë do të ndodhë me trupin tënd

Nëse nuk flini të paktën 6 orë, dijeni se do të keni probleme. Pamjaftueshmëria e vitaminave besohet të jetë një faktor i rëndësishëm në shfaqjen e pagjumësisë. Kjo e fundit ka pasoja të rënda në organizëm.

Studimet kanë treguar se sëmundjet dyfishohen, nëse njeriu fle më pak se 7 orë. Nëse njeriu fle më pak se 6 orë, ky rrezik katërfishohet. Pagjumësia ndikohet jo vetëm nga stresi, puna dhe stili i jetesës.

Vitamina C është shumë e rëndësishme për sistemin imunitar. Studimet thonë se sasitë e pamjaftueshme të kësaj vitamine shkaktojnë pagjumësi dhe probleme me gjumin. Ekspertët rekomandojnë ngrënien e specave, agrumeve, kivit, lakrave të vogla dhe mangove për të marrë më shumë vitamina.

Vitamina B12 garanton shëndetin e nervave dhe rruazave të kuqe të gjakut. Ajo ndihmon në krijimin e energjisë në organizëm. Nivelet e ulëta të kësaj vitamine shkaktojnë probleme nervore, lodhje, çrregullime të gjumit, mpirje dhe luhatje të humorit.

Sasia e rekomanduar e kësaj vitamine është nga 250 deri në 500 mikrogramë në ditë. Vitaminën B12 e gjeni në ushqime si: Sardelet, Salmoni i egër, Drithërat e plota, Qumështi, Kosi, Djathi i bardhë, Vezët

Vitamina D
– Nivelet e ulëta të vitaminës D shkaktojnë probleme me gjumin. Ushqimet ku mund ta gjeni: Vaji i mëlçisë së peshkut, vaji i peshkut, produktet e pasuruara të bulmetit, drithërat e pasuruar.

Omega-3 – Acidet yndyrore rekomandohen nga mjekët sepse përmirësojnë cilësinë e gjumit. Këto acide yndyrore i gjeni me shumicë tek peshqit, por edhe farat e ndryshme. Peshqit e rritur në ujëra të ftohta siç janë salmoni, sardelet, trofta, skumbria dhe harenga përmbajnë nivelet më të larta të acideve yndyrore.

Gocat e detit, midhjet dhe gaforret përmbajnë gjithashtu sasi të mëdha të acideve yndyrore omega-3.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *