Categories
Këshilla

Pak e saktë: ushqimet që luftojnë plakjen e parakohshme

Plakja është e pashmangshme, por çdokush mund të bëjë pjesën e tij dhe të ushqehet shëndetshëm për të ruajtur një pamje rinore sa më gjatë.

Një dietë e ekuilibruar nuk është e rëndësishme vetëm për shëndetin, por gjithashtu ndihmon edhe në ruajtjen e një pamjeje rinore. Për këtë arsye është e nevojshme të dini disa ushqime që luftojnë plakjen e parakohshme.

ARRA – Arra është një superushqim kundër plakjes. Përmban sasi të pasur të acidit yndyror omega 3. Përveç kësaj, arra është një burim i pasur i mineraleve të ndryshme si magnez, zink, kalium, hekuri etj.

BORONICA – Ato janë të pasura me antioksidant që e bëjnë lëkurën më të lëmuar. Boronica ka cilësi anti-inflamatore, si rezultat, ajo e mban trupin rinor dhe të shëndetshëm.

BROKOLI – Përmban proteina, kalcium, fibra; vitaminat A, C dhe K. Kimikati që gjendet në brokoli ndihmon për të kthyer dëmtimin e indeve dhe organeve të lidhura me moshën.

FASULET – Fasulet janë një burim i pasur i fibrave të tretshme, të cilat ulin rreziqet e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit. Zvogëlon kolesterolin dhe nivelin e glukozës në gjak. Ndihmon për të rregulluar presionin e gjakut dhe inflamacionin.

BAJAMET – Bajamet janë të dobishme për të kontrolluar dhe menaxhuar kolesterolin e keq. Ato janë të pasura me antioksidantë dhe fibra.

ÇAJI JESHIL – Çaji jeshil ka veti të fuqishme anti-oksiduese. Ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga radikalet e dëmshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *