Categories
Këshilla

6 arsye pse nuk duhet të pini kurrë kafe me stomakun bosh

Kafeja mund të jetë zgjidhja për zgjimin në mëngjes për shumë njerëz por mund të japë efektin e kundërt. Konsumi i saj sapo zgjoheni në mëngjes për disa njerëz mund të sjellë shumë shqetësime shëndetësore.

Mund të ndiheni më të përgjumur – Kafeja është një pije zgjimi për shumë prej nesh, por pirja e tij sapo të zgjoheni mund të japë efektin e kundërt. Kafeja dyfishon nivelet e hormoneve të stresit dhe mund të çojë në probleme me gjumin, gjë që rezulton në lodhje. Nëse e filloni ditën me një filxhan kafeje, mund të ndiheni përsëri të përgumur për një periudhë të shkurtër kohe.

Trupi mund të humbasë minerale thelbësore më shpejt – Pirja e dozës së rregullt të kafesë herët në mëngjes mund të bëjë të humbni shumë vitamina dhe minerale thelbësore. Mund të sabotojë thithjen e hekurit, magnezit dhe vitaminave B të cilat janë jetike për sistemin nervor.

Mund të krijojë probleme me stomakun – Ndërsa pija juaj e dashur do t’ju ndihmojnë të zgjoheni në mëngjes, ajo gjithashtu mund t’ju bëjë të shkoni më shpesh në banjo. Shumë njerëz gjithashtu pëlqejnë të shtojnë qumësht ose krem ​​në filxhanin e tyre të mëngjesit, dhe për shkak se shumica prej nesh kanë vështirësi në tretjen e laktozës, kjo mund të shkaktojë gjithashtu shqetësime në stomak.

Mund të çojë në shtim të peshës – Edhe pse kafeja e zezë mund t’ju ndihmojë të digjni dhjamin, ajo gjithashtu mund të prishë modelin tuaj të gjumit. Kur nuk flini mjaftueshëm, keni tendencë të ndjeni më shumë uri dhe të keni më shumë dëshirë për gjëra të ëmbla.

Mund të përkeqësojë ankthin – Kur zgjoheni në mëngjes, nivelet e hormoneve të stresit janë zakonisht në nivelin më të lartë. Për shkak se kafeina është një stimulues, ajo i jep trupit një efekt nervoz dhe madje mund të shkaktojë sulme ankthi për disa njerëz.

Mund të thajë lëkurën tuaj – Për shkak se kafeja ju bën të shkoni në banjo më shpesh, ajo dehidraton trupin tuaj. Kur dehidroheni, është më e vështirë për toksinat që të dalin nga trupi përmes lëkurës tuaj. Kjo, nga ana tjetër, e than lëkurën dhe e bën atë më të prekshme ndaj problemeve të ndryshme, si rrudhat e parakohshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *