Categories
Lajme

Këto janë përfitimet e shumta shëndetësore të shafranit

Shafrani i Indisë është konsumuar në Indi dhe Azinë Juglindore për vetitë e tij mjekësore, antioksiduese dhe anti-inflamatore për mijëra vjet.

Erëza e ndritshme e verdhë, disi portokalli, është një përbërës shumë i përdorur. I njohur për aromën e veçantë shafrani ka vlera të shumta ushqyese.

I përdorur si erëz dhe barishte mjekësore prej vitesh në Indi, është i pasur me vitaminë A, Thiamine (B1), Riboflavin (B2), vitaminë C dhe gjithashtu përmban një sasi të mirë të kalciumit, fosforit, hekurit, natriumit dhe kaliumit. Studimet e fundit klinike kanë vërtetuar se përbërjet në shafran i Indisë të njohura si “kurkuminoide” mund të ndihmojnë në trajtimin e një mori sëmundjesh.

Anil Khandelwal, Ekspert i Shëndetit dhe Mirëqenies, ndan përfitimet e shafranit të Indisë me IANS:

Shafrani i Indisë ka kurkumin në të, i cili është një anti-inflamator natyral që ndihmon për të luftuar kundër inflamacionit të shkaktuar nga ndonjë sëmundje ose sëmundje. Shafrani i Indisë rrit aftësinë antioksiduese të trupit pasi neutralizon radikalet e lira më vete por gjithashtu stimulon enzimat antioksiduese të trupit tuaj. Kurkumina te shafrani i Indisë mund të përmirësojë funksionin njohës dhe gjithashtu ndihmon në mbrojtjen e funksioneve të trurit duke rritur nivelin e BDNF në tru. Shafrani i Indisë është një erëz e mrekullueshme magjike për shëndetin e nyjeve pasi ndihmon në trajtimin e simptomave të problemeve të lidhura me nyjet dhe zvogëlimin e inflamacionit.

Për të kontrolluar problemet e stomakut: ndihmon në lehtësimin e formimit të gazrave në stomak dhe shqetësimet e tretjes. Shumë e fuqishme për të trajtuar bronkitin: Merrni 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë me ujë të ngrohtë tri herë në ditë për të zvogëluar gëlbazën. Për tu mbrojtur nga kanceri: Shtoni 2 lugë çaji pluhur shafran i Indisë në një filxhan me ujë, përzieni dhe pini këtë ilaç rregullisht dy herë në ditë. Ka përbërje aktive (kurkumol dhe kuurdion), të cilat kanë efekte të forta citotoksike kundër formave të caktuara të kancerit.

Për të lehtësuar dhimbjen dhe kruarjen e lëkurës: Përzieni pluhurin e shafranit të Indisë me lëng gëlqereje dhe pak ujë për të bërë një pastë të butë. Vendoseni atë direkt në lezione, ekzema, psoriazë, puçrra dhe madje edhe plagë të lebrës. Për të lehtësuar ndrydhjet dhe dëmtimet e brendshme: Shtoni një lugë pluhur shafran i Indisë në 2 gota qumësht, ziejeni atë dhe lëreni të ftohet. Pini atë çdo ditë në mëngjes dhe në mbrëmje për rezultatet më të mira.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *