Categories
Lajme

Këto ushqime duhet t’i përfshini në menunë tuaj nëse vuani nga diabeti

Ushqimi është çelësi në luftimin e diabetit! Njerëzit që vuajnë nga diabeti ose janë në rrezik janë të vetëdijshëm për faktin se disa ushqime janë më të mira dhe disa më keq për shëndetin e tyre.

Në mënyrë që të mbahet sëmundja nën kontroll, disa ushqime shmangen më mirë, ndërsa të tjerët duhet të preferohen. Ne kemi zgjedhur pesë ushqime, përfitimet shëndetësore të të cilave janë konfirmuar në studime të shumta dhe të cilat duhet t’i përfshini në menynë tuaj nëse vuani nga diabeti.

1. Perime me gjethe jeshile

Janë jashtëzakonisht ushqyese dhe me pak kalori. Kanë shumë pak karbohidrate ose karbohidrate të tretshëm që trupi thith, kështu që nuk do të ndikojnë në mënyrë të konsiderueshme në nivelet e sheqerit në gjak. Spinaqi, lakra jeshile dhe perime të tjera me gjethe janë një burim i mirë i shumë vitaminave dhe mineraleve, përfshirë vitaminën C.

Kërkimet tregojnë se njerëzit me diabet kanë nivele më të ulëta të vitaminës C sesa njerëzit pa diabet dhe për këtë arsye mund të kenë nevoja më të larta për vitaminë C, e cila vepron si një antioksidues i fuqishëm dhe gjithashtu ka veti antiinflamatore.

Marrja e shtuar e ushqimeve të pasura me vitaminë C mund t’i ndihmojë njerëzit me diabet të rrisin nivelin e saj në gjak, ndërsa zvogëlon inflamacionin dhe dëmtimin e qelizave. Përveç kësaj, lakra me gjethe është një burim i mirë i antioksiduesve luteinë dhe zeaksantinë. Këta antioksidues mbrojnë sytë tuaj nga degjenerimi makular dhe katarakti, të cilat janë ndërlikime të zakonshme të diabetit. Perimet jeshile me gjethe janë të pasura me lëndë ushqyese si vitamina C, si dhe antioksidues që mbrojnë zemrën tuaj dhe shëndetin e syve.

2. Avokado

Përmbajnë më pak se një gram sheqer, me pak karbohidrate, me shumë fibra dhe yndyra të shëndetshme, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për ngritjen e sheqerit në gjak.

Konsumi i avokados është shoqëruar gjithashtu me përmirësimin e cilësisë së përgjithshme të dietës dhe peshën trupore dhe indeksin e masës trupore dukshëm më të ulët. Kjo e bën atë një meze të lehtë për njerëzit me diabet, veçanërisht pasi mbipesha rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit. Një studim mbi minjtë nga viti 2019 zbuloi se avocatina B (AvoB), një molekulë dhjami që gjendet vetëm në avokado, pengon oksidimin jo të plotë në muskuj dhe pankreas, gjë që zvogëlon rezistencën e insulinës. Prandaj, avokado mund të luajë gjithashtu një rol në parandalimin e zhvillimit të diabetit.

3. Fasulet

Janë një zgjedhje e lirë, ushqyese dhe vërtet e shëndetshme, veçanërisht për njerëzit me diabet. Fasulet janë një lloj bishtajash të pasura me vitamina B, minerale të dobishme (kalcium, kalium dhe magnez) dhe fibra.Kanë një indeks glicemik shumë të ulët, i rëndësishëm për kontrollin e diabetit. Fasulet gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e diabetit.

Në një studim që përfshin më shumë se 3.000 pjesëmarrës në rrezik të lartë për sëmundje kardiovaskulare, ata që konsumuan më shumë bishtajore kishin një rrezik 35 për qind më të ulët të zhvillimit të diabetit të tipit 2.

4. Arra

Të gjitha llojet e arrave përmbajnë fibra dhe kanë pak karbohidrate. Këtu janë sasitë e karbohidrateve të tretshëm, për vakt të arrave me 28 gramë, sipas Departamentit të Bujqësisë të SHBA: bajame: 2.6 gram, arra braziliane: 1.4 gram, shqeme: 7.7 gramë, lajthi: 2 gramë, fëstëk: 5 gramë, arra: 2 gramë.

Studimet kanë treguar se konsumimi i rregullt i arrave mund të zvogëlojë inflamacionin, si dhe sheqerin në gjak dhe nivelet e kolesterolit të keq. Gjithashtu mund të ndihmojnë njerëzit me diabet të përmirësojnë shëndetin e zemrës. Një studim i vitit 2019 me 16.000 pjesëmarrës me diabet 2, zbuloi se ngrënia e arrave, bajameve, lajthisë dhe fëstëkut ul rrezikun e sëmundjes së zemrës dhe vdekjes në përgjithësi.

Kërkimet tregojnë gjithashtu se arrat mund të përmirësojnë nivelet e glukozës në gjak. Një studim mbi subjektet me diabet tip 2 zbuloi se konsumi ditor i vajit të arrës përmirëson nivelet e glukozës në gjak. Ky zbulim është i rëndësishëm pasi njerëzit me diabet tip 2 shpesh kanë nivele të larta të insulinës, e cila shoqërohet me mbipesha.

5. Brokoli

Brokoli është një nga perimet më ushqyese. Gjysmë filxhani brokoli i gatuar përmban vetëm 27 kalori dhe 3 gram karbohidrate të tretshëm, së bashku me lëndë ushqyese të rëndësishme si vitamina C dhe magnez. Brokoli është një ushqim me pak kalori me një përmbajtje të ulët të karbohidrateve dhe vlera të larta ushqyese që ndihmojnë në mbrojtjen nga sëmundje të ndryshme.

Për më tepër, studimet në njerëz me diabet kanë zbuluar se ngrënia e brokolit mund të ndihmojë në uljen e niveleve të insulinës dhe të mbrojë nga dëmtimi i qelizave. Brokoli gjithashtu mund të ndihmojë në kontrollimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Një studim zbuloi se konsumimi i brokolit çoi në një ulje prej 10 për qind të glukozës në gjak te njerëzit me diabet. Përveç kësaj, brokoli është një tjetër burim i mirë i luteinës dhe zeaksantinës. Këta antioksidues të rëndësishëm mund të ndihmojnë gjithashtu në parandalimin e sëmundjes së syve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *