Categories
Këshilla Lajme

Pyetje nga një nënë e cila sapo ka lindur: Pse nuk mund të humbas kilet e shtatzënisë?

Shumë nëna me përvojë do të bien dakord që termi “peshë e foshnjës” mund të jetë po aq mashtrues sa termi “sëmundje në mëngjes”. Me fjalë të tjera, ashtu si me përzierjen që prek vetëm disa gra, e njëjta gjë është e vërtetë me kilet e shtatzënisë, ato nuk eliminohen sa më shpejt që të lindni, pavarësisht nga pesha e foshnjës tuaj. Dhe ka një shpjegim për këtë. Këtu janë 9 faktorë që mund të pengojnë aftësinë tuaj për të hequr qafe paund shtesë të shtatzënisë.

Ju nuk keni kohë për ushtrime – Një arsye që shumë nëna pushojnë së ushtruari nuk është se janë mërzitur por sepse nuk ka kohë. Në fakt, nëse jeni një njeri që punon, ka shumë të ngjarë që ju të “nxitoni” në shtëpi menjëherë pas shkollës dhe në fund të ditës sigurisht që jeni të rraskapitur. Por edhe nëse jetoni në shtëpi me fëmijët tuaj, ka më shumë të ngjarë të luftoni me kohën për të gjetur vetëm disa minuta për veten tuaj.

Hani (pa dashje) dy vakte në ditë – Një kurth në të cilin bien shumë nëna. Për shembull, ju përgatisni darkë për fëmijët dhe gjithmonë rostiçoni diçka. Natën kur fëmijët bien në gjumë dhe ju më në fund keni pak kohë për të pushuar, zakonisht duke parë diçka në TV, ju përsëri do të kafshoni diçka përsëri. Por në këtë mënyrë ju merrni të paktën 100 ose më shumë kalori në ditë dhe madje pa e kuptuar.

Ndaloni dhënien e gjirit – E vërteta është se ushqyerja me gji përshpejton humbjen e peshës së nënës, pasi ata që ushqejnë me gji djegin 380 – 600 kalori në ditë! Por çfarë ndodh kur ushqyerja me gji ndalet? Disa nga kilogramët kthehen. Krejtësisht e padrejtë, ne e dimë…

Një shëtitje në park është ushtrim – Për fat të keq, ju nuk humbni shumë kalori. Procesverbalet. dikush që nxiton dhe ecën për 60 minuta djeg 243 kalori. Por për të humbur të paktën gjysmë kilogrami në javë, duhet të ecni të paktën 2 orë në ditë për të djegur rreth 500 kalori. Matematikë e thjeshtë

Ushqimi i ekuilibruar – Nëse me të vërtetë i kushtoni vëmendje dietës tuaj, por peshorja nuk thotë të ulet, atëherë padyshim që problemi qëndron në madhësinë e pjesës tuaj.

Ju mungon gjumi – Një studim i fundit zbuloi se gratë që flinin pesë orë ose më pak një natë kishin 32% më shumë gjasa të përjetonin shtim të konsiderueshëm të peshës, sipas Revistës Amerikane të Epidemiologjisë. Vëmë bast se shumë nëna bëjnë zbritje në gjumin e tyre, veçanërisht manolet e reja. Sigurisht, ne e kuptojmë që jeta e përditshme me një foshnjë është e vështirë, veçanërisht në fillim. Por përpiquni të pushoni sa më shumë që të jetë e mundur në rastin e parë.

Ju nuk hani mëngjes – Si të gjithë, nënat vrapojnë në mëngjes për t’i kapur të gjithë! Dhe ndërsa asnjë nënë nuk e dërgon fëmijën e saj në shkollë pa e pirë më parë qumështin dhe duke ngrënë diçka, shanset për ta anashkaluar atë për vete janë mjaft të mëdha. Por nëse doni të “zgjoni” metabolizmin tuaj, mos e harroni mëngjesin.

A keni veshur akoma rrobat e shtatzënisë (dy vjet më vonë) – Kjo mund të jetë shkaku i humbjes së kileve të tepërta. Fakti që ju vishni rrobat tuaja të lehonisë, të cilat janë komode, sikur ju bën të ndiheni mirë me imazhin tuaj dhe ju vendosni të hani një burger për shembull, në vend të një sallate.

Ju jeni të përqendruar në foshnjën tuaj – Tani për tani gjithçka sillet rreth foshnjës. Ne e kuptojmë atë dhe në të vërtetë ndjenja është e mahnitshme. Por një nënë e lumtur dhe e shëndetshme është ajo që ka një familje të lumtur dhe të shëndetshme. Ju dëshironi më të mirën për foshnjën tuaj por kjo nuk do të thotë që nuk duhet të kaloni kohë me veten. Mos kini turp dhe kërkoni ndihmë nëse ndiheni shumë të stresuar. Mirëqenia juaj është po aq e rëndësishme sa e foshnjës tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *