Categories
Këshilla

Bëhuni doktor i vetes: Si të zbuloni bllokimin e enëve të gjakut dhe si t’i pastroni!

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike dhe të forta, megjithatë ato mund të bllokohen lehtësisht duke shkaktuar sèmûndjèn mjaft të përhapur, aterosklerozën. Në Shqipëri raportohen të paktën 1400 raste pacientësh të prekur nga ateroskleroza në një vit.

Faktorët më të mëdhenj të rrèzikût të bllokimit të arterieve janë: kolesteroli i lartë, tensioni i lartë i gjakut, pirja e duhanit, diabeti, mbipesha, mungesa e aktivitetit fizik, ushqyerja jo e shëndetshme.
Bllokimi i arterieve manifestohet me një sërë shenjash paralajmëruese.

Dhîmbjà e pulpès së kèmbès – Ateroskleroza mund të shkaktojè bllokîmîn e arterîeve të këmbës. Kjo ndodh veçanërisht tek duhanpirësit. Nëse vëreni se keni dhîmbjè të pulpès së këmbës që nuk largohet lehtë, shkoni menjëherë tek mjeku dhe bëni analizat përkatëse.

Ngurtësim dhe dhîmbjè të nofullës – Dhîmbjèt në pjesën e nofullës dhe qafës janë rëndom sîmptoma të anginës, e cila ndodh si rezultat i qarkullimit të keq të gjakut. Dhîmbjet ndodhin për shkak se nervi vagus, nervi kryesor që transmeton sinjalet e dhîmbjes nga zemra, është gjithnjë në kontakt me zonën e qafës, kokës, nofullës dhe krahut të majtë.

Dhîmbjèt e mesit – Dhîmbjèt e mesit shfaqen për shumë arsye dhe një prej tyre ka të bëjë me zemrën. Zona e poshtme e shpinës është nga të parat ku grumbullohen pllakat aterosklerotike. Dhîmbja është më e madhe sepse qarkullimi i gjakut pakësohet dhe dobëson disqet e vertebrave.

Si të pastroni enët e gjakutHudhra  – Hudhra sigurisht që është ndër përbërësit më të fuqishëm natyralë. Hudhra arrin të kontrollojë tensionin e lartë të gjakut, nivelet e kolesterolit tuaj dhe të ndalojë zhvillimin e sèmundjès vaskulare.

Xhenxhefili – Xhenxhefili përmban shumë antioksidantë që parandalojnë formimin e pllakëzave në enët e gjakut arterial. Për më tepër, xhenxhefili ul nivelin e kolesterolit të keq dhe përmirëson qarkullimin e gjakut.

Spec djeges – Specat djegës përmbajnë një përbërës të njohur si kapsaicinë, e cili rregullon nivelin e kolesterolit tuaj dhe shmang gjasat e atakut në zemër.

Uji me limon – Konsumi i ujit limon çdo mëngjes është një nga metodat më të mira natyrale për mbrojtjen e zemrës dhe uljen e kolesterolit në gjak. Uji me limon mbron enët e gjakut dhe riparon elasticitetin e humbur.

Shega – Lëngu i shegës në veçanti është jashtëzakonisht efikas kundër sèmundjeve të zemrës. Studiuesit kanë zbuluar se konsumimi i lëngut të shegës çdo ditë zhbllokon arteriet tuaja në mënyrë efikase. Kjo ndodh për shkak të pranisë së lëndëve ushqyese si kaliumi, magnezi si dhe seleniumi.

Pomegranate from Fruit Stand in Xi’an China

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *