Categories
Këshilla

Mjaltë dhe kanellë, mbani larg sèmundjèt me këtë recetë

Ndoshta tingëllon pabesueshëm, mirëpo përzierja e mjaltit dhe e kanellës shëron pothuajse të gjitha sèmundjèt. Dhe ajo që është më e mira, këta artikuj relativisht të lirë mund t’i gjeni në shumë dyqane

Shkencëtarët konfirmojnë që mjalti është shumë i shëndetshëm në shërimin e shumë sèmundjèvè, mirëpo në kombinim me kanellën bëhet armè vdèkjèprurèsè kundër virusèvè, kolesterinës së lartë dhe sheqerit, si dhe kundër armiqvè të tjerë të shëndetit tone.

Sèmundjet e zemrès –  Bëni një pastë nga mjalti dhe kanella pluhur. Lyeni rriskën e bukës dhe hajeni rregullisht. Në këtë mënyrë do të ulni nivelin e kolesterinës në arterie dhe do të pengoni sûlmîn në zemër.

Artriti – Në një gotë ujë të nxehtë përzieni dy lugë mjaltë dhe një lugë të vogël kanellë pluhur. Pini në mëngjes dhe në mbrëmje. Konsumimi i rregullt mund t’ju ndihmojë në shërimin madje edhe të artritit kronik.

Infèksîonèt në fshikèzèn e tèmthit – Në një gotë ujë të vakët përzieni dy lugë të mëdha kanellë pluhur dhe një lugë të vogël mjaltë. Pini këtë përzierje çdo ditë. Kështu do të shkatèrroni mikrobet në fshikëzën e tëmthit.

Kolestrina – Përzieni dy lugë të mëdha mjaltë dhe tri lugë të vogla kanellë në një gotë të madhe çaji. Kur ta pini këtë, niveli i kolesterinës do të ulet për 10 për qind në afat prej dy orësh.

Ftohja – Nëse vuani nga ftohja, merrni një lugë të madhe mjaltë me një të katërtën e lugës kanellë. Merrni këtë tri ditë me radhë. Kjo do të eliminojë ftohjen, kollën kronike dhe mbylljen e sinuseve. Mjalti në kombinim me kanellën do të shërojë lukthin. Merrni rregullisht dhe do të çrrënjosni të thatin në lukth.

Sistemi i imunitetit – Marrja ditore e mjaltit dhe e kanellës pluhur forcon imunitetin dhe mbron organizmin nga bakteret dhe viruset.
Gripi – Mjekët spanjollë kanë zbuluar që mjalti përmban përbërës natyralë të cilët vràsin viruset dhe mbrojnë nga gripi.

Humbja e peshës trupore– Zieni mjaltin dhe kanellën pluhur në një gotë uji. Pini këtë çdo mëngjes në lukth të zbrazët – gjysmë ore para kafjalli. Konsumimi i rregullt do t’u ndihmojë personave me peshë të madhe trupore që të dobësohen.

Era e keqe nga goja – Banorët e Amerikës Jugore çdo mëngjes shpëlajnë gojën me ujë të ngrohtë, të përzier me një lugë të vogël mjaltë dhe kanellë. Kjo u ndihmon që ta ruajnë freskinë e erës së gojës gjatë gjithë ditës.
Këshillë: Ky informacion nuk zëvendëson këshillat e mjekut dhe nuk marrim përgjegjësi për ndërveprimet ose efektet negative.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *