Categories
Këshilla

Përzierja magjike: Limoni dhe hudhrat, perfekt për shëndetin tuaj!

Çdokush e di që si hudhrat, ashtu dhe limoni janë të mira për zemrën. Hudhra ndihmon në hollîmin e gjakut, parandalon mpîksjèn duke mbrojtur nga àtàku dhe înfarktî në zemër. Ajo gjithashtu njihet për uljen e tensionit të lartë. Nga ana tjetër, limoni është i përbërë nga antioksidantë të cilët nuk lejojnë që kolesteroli i keq të absorbohet nga trupi dhe të përfundojë në arterie të cilat rrezikojnë të bllokohen.

Për shkak të benefiteve shëndetësore të ofruara nga përbërësit në fjalë, nuk është habi që kombinimi i të dyjave rezulton në një përzierje që zhbllokon me efektivitet arteriet. Nuk ka rëndësi nëse jeni apo jo të sëmurë nga zemra, kjo përzierje ulë ndjeshëm rrezikun për t’u përballur me pasojat fatale të hudhrës dhe limonit.

Përbërësit: 6 limona, 30 thelpinj hudhre. Procedura: Qëroni limonët dhe pritini në copa të vogla. Qëroni hudhrat dhe pritini në copa të vogla gjithashtu. Përmes një blenderi, kthejini përbërësit në një pure

Transferojeni më pas purenë në një tenxhere. Shtoni dy litër ujë. Lëreni në nxehtësi mesatare. Pasi të marrë valë, lëreni për 10 minuta në nxehtësi të ulët. Më pas lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës

Kullojeni përbërjen: Lëngun ruajeni në një kavanoz qelqi të pastër kurse pjesën e ngurtë hidheni. Ruajeni në frigorifer. Udhëzime: Pini 50 ml nga kjo përbërje për 3 javë. Pushoni për një javë. Më pas pini 50 ml për 3 javë të tjera. Përsëriteni për 6 muaj për një gjendje optimale të trupit tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *