Categories
Lajme

Krem për lyerje që zhbllokon rrugët e frymëmarrjes

Kollë, ftohje, bllokim hundësh, inflamacion i bronkeve. Fëmijët sidomos janë shumë të ekspozuar ndaj këtyre bezdisjeve, sidomos gjatë sezonit të dimrit. Në farmaci ka shumë produkte për lyerje me të cilin u masazhohet kraharori fëmijëve, por nëse nuk keni besim tek përbërësit e tyre, ja si përgatitet vetë një i tillë:

Ju duhen:

2 lugë gjelle dyllë bletësh i grimcuar, 3 lugë gjelle vaj ulliri, 9 pika vaj esencial kanfora, 5 pika vaj esencial eukalipti, tenxhere me ujë për banjëmari, tas qelqi, kavanoz qelqi

Në banjë mari shkrini dyllin e bletëve në zjarr shumë të ulët. Shtoni nga pak vajin e ullirit. Më pas në një kavanoz qelqi në ngjyrë të errët, përziejini bashkë duke shtuar edhe vajin esencial të kanforës.

Kjo behet për të fluidifikuar bronket dhe atë të eukaliptit i cili stimulon aparatin respirator.

Ky krem përdoret duke marrë një lugë për ta masazhuar në gjoks për 5-10 minuta. Vajrat esenciale zhbllokojnë bronket dhe nga ana tjetër lejojnë fyrmëmarrjen e lehtë me një veprim balsamik për kollën dhe ftohjen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *