Categories
Këshilla

Katër mënyra të thjeshta dhe natyrale për “të parandaluar” plakjen

Nga afërsisht 100,000 gjene në trupin tuaj, ekzistojnë 500 që mund të ngadalësojnë plakjen e grupeve të qelizave në trupin tuaj. Lajmi i mirë? Është e lehtë të ndizni këto grupe gjenesh në mënyrë që të qëndroni të mprehtë, të shkathët dhe rinor.

Për të shmangur sëmundjet, lëvizni gishtat e këmbëve – Kur muskujt tuaj janë në lëvizje, ato aktivizojnë gjenet anti-plakje që mbajnë energjinë e qelizave imune në mënyrë që të mund të hidhen në viruse ose baktere pushtuese.

Dhe lëvizja për 30 minuta në ditë zvogëlon rrezikun e sëmundjes deri në 57 për qind, thonë shkencëtarët australianë. Edhe lëvizjet e vogla, si tundja e gishtërinjve të këmbëve, llogariten në atë total!

Për të qëndruar të zhdërvjellët, ëmbëlsoni vaktet – Qershitë dhe manaferrat e freskëta po shfaqen në markete, dhe shijimi i një filxhani me të preferuarat tuaja në çdo vakt zvogëlon rrezikun e ndjenjës së ngurtësisë me 50 për qind. Për më tepër, ajo shuan dhimbjet e muskujve dhe nyjave në dhjetë ditë nëse jeni lënduar tani.

Për të qëndruar i mprehtë, konsumoni pak nga ky çaj – Ju mund të qëndroni të përqendruar dhe të mbani kujtesën tuaj të mprehtë – duke ulur shanset e harresës deri në 70 për qind – duke shtuar një të katërtën e lugës së çajit Shafran të Indisë dhe një majë speci në dietën tuaj ditore, thonë shkencëtarët e Universitetit të Pensilvanisë. Kurkumina e Shafran të Indisë ndez gjenet që bllokojnë inflamacionin e plakjes së trurit, shpjegon Robin Miller, ndërsa speci rrit thithjen.

Për të djegur dhjamin, shtoni vajin e peshkut – Ju mund të parandaloni shtimin e peshës = që mundon shumë persona pas moshës 45 vjeç, plus pak më shumë se tre herë më shpejt në çdo dietë, duke marrë 3,000 miligramë vaj peshku çdo ditë, thonë shkencëtarët britanikë. Mark Hyman, MD, thotë se omega-3 të vajit stimulojnë gjenet që djegin yndyrat e depozituara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *