Categories
Lajme

RECETA: Spinaq dhe djathë chedar, të gatuar në mikrovalë

Përbërësit: 1/2 filxhan spinaq, 1/3 copë djathë chedar, 1 fetë proshutë e gatuar, 1/3 filxhan qumësht, 1 vezë, kripë, piper

Nëse përdorni spinaq të freskët, vendoseni në një tas me 2 lugë ujë. Mbulojeni me një peshqir letre dhe vendoseni në mikrovalë me nxehtësi të lartë për një minutë. Hiqeni nga mikrovala dhe derdhni ujin e spinaqit.

Nëse përdorni spinaq të ngrirë, sigurohuni që ajo është shkrirë plotësisht dhe hidheni atë në tas. Hidhni vezën në tas me spinaq dhe shtoni qumështin, djathin, proshutën, kripën dhe piperin. Përziejeni deri sa të kombinohet tërësisht. Mbulojeni me një peshqir letre dhe futeni në mikrovalë me nxehtësi të lartë për 3 minuta ose deri sa të gatuhet plotësisht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *