Categories
Lajme

8 ushqime për zorrët dhe tretjen, do të ndiheni shkëlqyeshëm!

Nëse jeni duke luftuar me probleme kronike të tretjes, sëmundje autoimune ose inflamacion kronik, atëherë ka shumë të ngjarë që zorrët tuaja të dëmtohen. Të gjitha sëmundjet fillojnë në zorrë dhe përhapen në zona të tjera të trupit. Pra, nëse jeni duke vuajtur nga dhimbje koke kronike, sëmundje lëkure, depresioni, apo problemet e tretjes, duhet së pari të zhdukni dhimbjen në zorrë.

Lajm i mirë është se ju mund të filloni ta bëni këtë menjëherë me ushqimet që hani. Më poshtë janë vetëm disa ushqime që mund të ndihmojnë shumë në zvogëlimin e inflamacionit, qetësojnë sistemin tuaj të tretjes dhe shërojnë zorrët.

1.Proteinat e kafshëve – Proteina e kafshëve, mundësisht organike, të ushqyera me bar janë jashtëzakonisht shëruese ndaj zorrëve. Është një burim fantastik për aminoacidet dietetike siç janë glutamina, glutamati dhe arginina, të cilat zgjedhin funksionet imune të zorrëve. Ajo gjithashtu nxit prodhimin acid në stomak, i cili është kritik për tretje të shëndetshme.

2.Limoni – Ushqimet astringente si limoni janë të duhurat për stimulimin e prodhimit biliar, i cili ndihmon në tretje. Limoni gjithashtu ndihmon për të ç’helmua trupin. Provoni të pini një gotë me ujë të ngrohtë me limon në mëngjes.

3.Ananasi – Ananasi është një burim i shkëlqyer i bromelain enzimë proteolytic. Bromelain mbështet tretjen duke thyer dhe tretur proteinat.

4. Kokosi – Kokosi është një superushqim i vërtetë dhe ka kaq shumë përfitime shëndetësore. Një karakteristikë e rëndësishme është se ka veti antibakteriale dhe anti-fungale. Kokosi mund të mbështesë shërimin e zorrëve duke luftuar patogjenët e mundshëm. Provoni të gatuani me vaj kokosit, duke e shtuar atë në smoothie-t tuaj, ose të hani një lugë gjelle në vetvete.

5.Shafran i Indisë – Shafrani i Indisë është një ushqim i fuqishëm anti-inflamator. Përfitimet e tij shëndetësore janë të shumta. Shtimi i shafranit të Indisë në ushqimin tuaj ose marrja e saj në formë kapsule mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit në zorrën tuaj dhe të nxisë shërimin.

6.Bimët aromatike – Bimët aromatike si rigoni, xhenxhefili, karafili dhe rozmarina janë të shkëlqyera për shëndetin e tretjes sepse ato posedojnë veti antibakteriale. Gatimi me këto bimë të shijshme jo vetëm që i jep shije ushqimeve tuaja, por ndihmon në shërimin dhe mbrojtjen e zorrëve gjithashtu.

7.Ushqime të fermentuara – Ushqimet e fermentuara janë të rëndësishme për shëndetin e zorrëve sepse ato janë një burim fantastik i baktereve të mira, apo probiotikëve. Probiotikët janë të njohur për mbështetjen e sistemit imunitar dhe për të promovuar lëvizshmërinë në traktin GI. Shembuj të ushqimeve të fermentuara janë uthull molle, kefir (kokosit, qumështi, ose versionet e ujit), kos dhe lakër turshi.

8.Probiotikët – Probiotikët janë ushqim për bakteret e mira në trupin tuaj. Mbështetja dhe ushqimi i baktereve tuaja të mira është thelbësor për shëndetin e zorrëve. Shembuj të ushqimeve të pasura me prebiotikë janë patatet e ëmbla, kungujt e dimrit, mjalti dhe argjinarja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *