Categories
Lajme

A keni gatuar ndonjëherë makarona me domate të pjekura?

Përbërësit: 5 domate qershi të prerë në feta, 2 lugë miell orizi, 4 filxhanë lëng pule, 2 lugë gjelle gjalpë, 3 gota qumësht me yndyrë të ulët, 3/4 lugë çaji mustardë, 3/4 lugë çaji kripë, 1/2 kuti artiçokë, 6 copa djathë çedar, djathë i grirë rreth 10 lugë,3 copa djathë fontina, 1 kuti oriz kaf, 1/2 lugë çaji piper i zi, llak gatimi

Hiqni raftin e sipërm të furrës dhe mbulojeni me fletë metalike dhe lyejeni me llak gatim. Ngroheni furren në nxehtësi të lartë. Organizoni domatet në feta në raftet e përgatitura me llak gatim. Lërini të piqen 8 – 10 minuta ose derisa domatet të marrin ngjyrë kafe të lehtë.

Transferojini domatet në një pjatë dhe lerini menjanë. Kombinoje miellin dhe gjalpin në një tas deri në formën e një paste.Vendosni një tigan të madh në nxehtësi mesatare. Shtoni lëngun e pulës, 2 gota qumësht, kripë dhe mustardë dhe përzijeni fort. Shtoni makaronat në tenxhere dhe lerini të valojnë.

Gatuajini 12 minuta ose derisa makaronat të jenë bërë duke i nxitur shpesh. Shtoni 1 filxhan qumësht dhe artiçoken dhe gatuajeni 2 minuta. Shtoni pastat e ziera me gjalpë dhe nxiteni vazhdimisht sa të trashet. Hiqeni nga nxehtësia, shtoni djathin çedar, fontina, 6 lugë parmixhano dhe piper.

Organizoni fetat e domates të pjekura në krye të makaronave. Shtoni 4 lugë parmixhano. Lereni 2 minuta ose derisa djathi fillon të marrë ngjyrë kafe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *