Categories
Lajme

Nuk do e besoni, por domatja ndikon drejtëpërdrejtë në mbrojtjen nga dielli

Domatja bën shumë mirë për djegiet e lëkurës nga Dielli. Ato janë shumë efektive për të tilla trajtime dhe kjo sepse sasitë e larta të licopene-s në domate jo vetëm që e mbrojnë lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme, por e qetësojnë atë dhe e neutralizojnë sipërfaqen e saj.

Një studim i vitit 2001 i publikuar në “Journal of Nutrition” raporton se pasta e domates ndihmon kundrejt eritemës së ndikuar nga rrezet ultravjollcë.

Vendosni 2 domate të mëdha dhe ½ e kupës me kos në një blender dhe përziejeni derisa të formohet një pastë e butë. Aplikojeni pastën në zonën ku keni djegie. Prisni 10-15 minuta, më pas lajeni me ujë të ftohtë. Përsëriteni 1 herë në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *