Categories
Lajme

RECETA: Gërshet me djathë dhe proshutë për mëngjes

Përbërësit: 4 vezë të mëdha, 1/4 filxhan qumësht i trashë lope, 1/4 lugë çaji kripë, 1 lugë gjalpë pa kripë, 8 fletë brumi me gjysmëhëne në frigorifer, 8 feta proshutë të hollë, 3-4 lugë çaji mustardë, 1 filxhan djathë çedar të copëtuar, majdanoz i freskët i copëtuar, për zbukurim.

Ngroheni furrën në 180 gradë C. Vini një fletë të madhe pjekje me letër pergamene. Zhvendosni fletën e brumit në fletën e përgatitur të pjekjes. Pritini 10 të çara (në secilën nga anët e gjata) rreth dy të tretat e rrugës, duke e lënë qendrën të paprerë. (Referojuni fotos në postim për ndihmë!)

Përhapni mustardën përgjatë qendrës së brumit. Sipër hidhni proshutën, vezët e fërguara dhe djathin. Kryqëzoni shiritat e brumit mbi mbushjen në mënyrë që të merrni një model të endur, duke u siguruar që brumi të ngjitet me njëri-tjetrin.

Piqni për 20-23 minuta derisa të marrë ngjyrë kafe të artë. Hiqeni nga furra dhe spërkateni me majdanozin. Lërini të pushojnë për 5 minuta dhe pastaj shërbejeni menjëherë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *