Categories
Lajme

A e dini se cilat janë 9 ushqime me efekt ‘paracetamol’? Ndihmojnë për dhimbjet dhe inflamacionin

Çdo dhimbje e ka bazën tek inflamacioni dhe përgjigjet inflamatore. Inflamacioni kronik luan një rol të madh në sëmundjet e zemrës, artritin, astmën, kancerin dhe demencën. Duke mbajtur nën kontroll inflamacionin, do të jemi në gjendje të mbajmë nën kontroll dhimbjet dhe të pakësojmë shanset për të zhvilluar sëmundje të ndryshme.

E dini që disa ushqime mund ta rrisin inflamacionin? Sheqeri dhe mielli i bardhë janë ‘fajtorë të mëdhenj’. Lajm i mirë është që ka dhe ushqime që zvogëlojnë inflamacionin, inflamacionin kronik dhe luftojnë sëmundjet e lidhura me të. Lajm i shkëlqyer është se të gjitha këto ushqime kanë shije shumë të mirë dhe janë lehtësisht të integrueshme në dietën tonë.

Acidet yndyrore omega 3 – Ato gjenden në shumë burime dhe janë të njohura në luftimin e inflamacionit. Në fakt, studimet kanë treguar se vaji i ullirit ekstra i virgjër mund të ndalojë zhvillimin e artritit dhe të reduktojë ënjtjen e kyçeve. Treguesit e inflamacionit janë reduktuar ndërmjet 1/3 dhe ½.

Burimet më të mira ku mund të gjeni omega 3 janë peshqit e yndyrshëm si salmoni, toni, trofta, etj. Farat chia, arrat, vezët me omega-3 dhe frutat e tjera të thata janë gjithashtu të pasura me acide yndyrore omega 3. Ju mund të vëreni pakësim të dhimbjeve dhe shumë benefite të tjera.

Hudhrat – Hudhrat, qepët dhe preshtë përmbajnë një antioksidant, kuercetinën, e cila mund të largojë inflamacionin. Hudhra është sidomos shumë efektive. Mund të konsumoni rreth 4 thelpinj hudhre të gjallë, mund ta merrni në formë pluhuri ose suplementesh. Hudhra gjithashtu është e njohur në luftën kundra kancerit dhe redukton riskun e sëmundjeve të zemrës dhe demencën. Nuk gaboni kurrë nëse keni hudhra në tryezë.

Qershitë – Po kërkoni për një pije që nuk rrit inflamacionin, ashtu siç bëjnë zakonisht pijet me gaz? Provoni lëngun e qershive. Qershitë përmbajnë një antioksidant, antocianin, që njihet si anti-inflamator. Studimet tregojnë se qershitë janë po aq efektive sa medikamentet qetësues kundra inflamacionit. Edhe nga studimet për artritin, rezulton se një gotë lëng qershie në ditë përmirëson dhimbjen dhe ngurtësimin e kyçeve. Mos i prishni përfitimet shëndetësore të tij duke i shtuar sheqer dhe ëmbëlsues natyralë.

Çaji jeshil – Çaji jeshil është një super ushqim anti-inflamator. Është i dobishëm për çdo pjesë të trupit dhe duhet ta pini atë edhe kur nuk keni dhimbje. Çaji jeshil përmban antioksidantë që reduktojnë inflamacionin. Përmban gjithashtu benefite të dobishme në parandalimin e kancerit, shkrin yndyrat në bark, ndihmon kundra simptomave të alkoolit dhe lehtëson ato të depresionit.

Drithërat dhe bishtajat – Drithërat dhe bishtajat luftojnë inflamacionin, ndryshe nga ‘kushërinjtë’ e tyre, mielli dhe orizi i bardhë të cilët e rrisin atë. Ushqime si tërshëra, farat chia, orizi kaf, etj, zvogëlojnë nivelet e proteinës C-reacitve (CRP). Këto proteina janë ‘tregues’ për inflamacionin e lidhur me sëmundjet e zemrës, diabetin dhe artritin reumatoid.

Fibrat janë gjithashtu të rëndësishme për të pasur sistem të shëndetshëm të tretjes, për të luftuar sëmundjet e zemrës dhe për të ulur presionin e gjakut. Zgjidhini fibrat me kujdes dhe mos i përzieni me ushqime si gjalpi, apo djathi të cilat janë shkaktare të rritjes së inflamacionit.

Shafrani i Indisë – Shafrani është një erz e lashtë që gjen shumë përdorime në mjekësinë popullore kundra sëmundjeve anti-inflamatore. Ai është shumë i pasur në kurkumin, një antioksidant dhe anti-inflamator. Nëse nuk e merrni mjaftueshëm përmes ushqimeve, merrni suplemente të tij ose pini çaj me shafran. Shtoni një lugë çaji shafran në ujë të vluar dhe lëreni për 10 minuta të pushojë. Shtojini pak lëng limoni dhe pak piper të zi dhe pijeni.

Brokoli, lakrat e Brukselit dhe lakrat – Brokoli, lakrat e Brukselit dhe lakra mund të mos jenë ushqimet tuaja të preferuara, por janë vërtet të shëndetshme. Këto perime kruçifere janë të pasura në antioksidantë që mbrojnë qelizat nga radikalet e lira, përgjegjëse për zhvillimin e inflamacionit kronik. Është e lehtë t’i integroni këto perime në dietën tuaj. Dhe nëse ju pëlqejnë në versionin turshi, hani sa më shumë. Ekziston një lidhje e fortë mes ushqimeve të fermentuara dhe zvogëlimit të inflamacionit kronik. Ushqimet e fermentuara gjithashtu luftojnë depresionin duke ju bërë të ndiheni më mirë.

Xhinxheri – Një tjetër bimë, xhinxheri është një anti-inflamator i fuqishëm. Ju mund ta shijoni si çaj, në ushqime të ndryshme ose në versionin e thatë. Një studim ka zbuluar se ekstrakti i xhinxherit ka ndihmuar 63% të pjesmarrësve me dhimbjet e gjunjëve dhe osteoartritin. 2 gramë xhinxher në ditë ju ndihmojnë në reduktimin e dhimbjes së muskujve. Nëse keni bërë shumë stërvitje, xhinxheri mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë. Xhinxheri ndihmon gjithashtu në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe kundra sëmundjeve të zemrës. Çaji i xhinxherit gjithashtu qetëson stomakun.

Brodot – Brodot e perimeve, peshkut, mishit, kockave e erëzve janë ‘të tmerrshme’ për të luftuar inflamacionin. Mund të keni dëgjuar diku që supa e pulës është ilaç për trupin dhe shpirtin, pasi është anti-virale, anti-inflamatore dhe antioksidante. Shtoni në të pak hudhra, pak lakër kale ose spinaq si dhe disa kërpudha për një vakt që lufton sëmundjet e lidhura me inflamacionin. Brodot ju ndihmojnë edhe pas një operacioni ose nëse dëshironi që trupi juaj të ndihet më mirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *