Categories
Lajme

Farat e kungullit kundër qelizave kàncèróze dhe me efekte të mahnitshme për anemikët

Një mrekulli e vogël e natyrës, për të cilën nuk jemi aq të vetëdijshëm për vlerën e tyre ushqyese. Ato ndihmojnë në luftën kundër qelizave kancerogjene, por edhe kundër një humori të keq. Janë të pasura me proteina, magnez, fibra, mangan dhe fosfor.

Në mënyrë që të forcojmë sistemin imunitar dhe të ndihmojmë trupin për të zhvilluar qelizat, të përmirësojmë gjumin, shikimin dhe lëkurën, kemi nevojë për zink. Ato përmbajnë një përqindje të lartë të zinkut. Këto fara të mahnitshme përmbajnë kompozime që ndihmojnë trupin të luf tojë kundër qelizave kan ceroze.

Femrat që kalojnë nëpër menopauzë dhe që konsumojnë dozën e rekomanduar ditore të këtyre farave, e reduktojnë rrezikun e kan cerit të gjirit në më shumë se 23 për qind. Vaji nga farat e kungullit është shumë efektiv në trajtimin e prostatës. Ky vaj përmban fitokemikale dhe antioksidues që luf tojnë radikalet e lira në trup dhe kështu parandalon formimin e qelizave që shkaktojnë kan cerin.

Ato janë një burim i shkëlqyer i proteinave dhe janë përbërësit kyç në luftën kundër peshës së tepërt. Një grusht fara përmbajnë një mesatare prej pesë gram të proteinave, gjë e cila ju ndihmon të ndiheni të ngopur.

Farat e kungullit janë të rekomanduara për shëndetin mendor dhe trupor, si dhe ndihmojnë për të luftuar stresin. Një filxhan me fara kungulli përmban rreth 285 kalori, kështu që nuk është e këshillueshme që të konsumoni më shumë se 30 gram të këtij ushqimi shumë kalorik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *