Categories
Lajme

Recetë nga kuzhina franceze: Supë me shparguj, oriz dhe patate

¼ filxhan gjalpë, 1 presh, 1 qepë, 2 gota ujë, 3 patate të mëdha, 2 karrota, 1 tufë shparguj të freskët, 1/3 filxhan oriz të bardhë, 4 lugë çaji kripë, 1/2 kile spinaq të freskët, 1 filxhan pana

Shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe mbi nxehtësi mesatare. Hidhni brenda qepën dhe preshin të copëtuar dhe skuqini pak sa të zbuten.

Më pas shtoni ujë në tenxhere bashkë me patatet, karrotat, shpargujt dhe orizin. Shtoni kripën dhe vëreni të ziejë në 30 minuta deri sa orizi dhe perimet të jenë zbutur. Pastaj shtoni spinaqin dhe panën dhe gatuajeni edhe 5 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *