Categories
Lajme

Supë me thjerrëza të kuqe dhe karrota – Receta e ditës

Përbërësit: 1 qepë e bardhë, e prerë imët, 2 lugë vaj ulliri, 3 thelpinj hudhre, të prera në feta, 2 karota, të pastruara dhe të prera në kubikë, 85g thjerrëza të kuqe, 1 kubik stoku perimesh, majdanoz, të copëtuar (rreth 2 lugë) plus disa gjethe shtesë.

Ngrohni vajin në një tigan të mesëm, shtoni qepën e grirë dhe skuqeni për 2 minuta ndërsa copëtoni hudhrat dhe copëtoni karotat. Shtojini ato në tigan dhe gatuajini për pak kohë mbi zjarr.

Hidhni në 1 litër ujë të vluar shtoni thjerrëzat dhe kubin e stokut, më pas mbulojeni tiganin dhe gatuajeni mbi nxehtësinë mesatare për 15 minuta derisa thjerrëzat të zbuten. Hiqeni nga dhe përziejeni majdanozin. Hidheni në tasa dhe shpërndajeni me gjethe shtesë të majdanozit, nëse dëshironi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *