Categories
Lajme

Ulçera e stomakut, si shkaktohet, dieta e duhur dhe kuruesit natyralë

Simptomat e ulcerës së stomakut, ushqimet që duhen konsumuar dhe ato për t’u shmangur. Cilat janë kurat natyrale më të mira Ulçera quajmë djegiet që formohen në vijën e pjesës së sipërme të traktit gastrointestinal (GI). Kur kjo ndodh në stomakun tuaj, atëherë quhen ulcerat e stomakut.

Nëse ato formohen në pjesën e parë të zorrës së vogël, duodenumit (zorrës 12 gishtore), të cilës u referohen si ulcera duodenale. Ulçera peptike fillon kur një dobësi në stomakun tuaj, ose një vijë e zorrës, lejon acidin të krijojë një erosion, ose lëndim në vijë.

Eshtë tipi më i zakonshëm i sëmundjes së stomakut. Ulcera shkaktohet nga një rritje e acidit në stomak të shkaktuar prej stresit, mjekimet e ndryshme, dieta, duhani, alkoli etj. Shkaku për rreth 70% të ulçerave është rritja mbi-normalen e Helicobacter pylori.

Simptomat e ulcerave– Dhimbja e djegies është një nga simptomat më të zakonshme të ulcerës peptike. Dhimbja është e shkaktuar nga ulcera dhe e acaruar nga acidi i stomakut që bie në kontakt me zonën e ulceruar. Simptomat e ulcerës mund të:

Mund të ndihet kudo nga kërthiza deri të gjoksi. Përkeqësohet kur stomaku është bosh. Dhimbja “zgjohet” gjatë natës. Shpesh mund të përmirësohet duke ngrënë ushqime të caktuara që thithin acidin e stomakut, ose duke marrë një ilac reduktues- acidi. Zhduket dhe kthehet sërish për disa ditë ose javë.

Dieta e ulçerës – Këtu janë disa nga ushqimet më të mira që mund t’i konsumoni si pjesë të dietës suaj të ulcerës për lehtësim të shpejtë:
Vakte të vogla: Hani disa vakte në ditë për të zvogëluar barrën në sistemin e tretjes dhe për të lehtësuar simptomat ulçerore.

Ushqime të pasura me fibra: Një rritje e konsumit të fibrave mund të riparojë ulçerën, synoni për 30 gr në ditë. Perime jeshile: Këto perime sigurojnë vitamina K që mund të ndihmojnë në riparimin e dëmtimeve të shkaktuara nga acidi i tepërt në stomak.

Lëng lakre: Ka vërtetuar që shëron ulcerën, mund të hollohet me pak lëng karrote për benefite të tjera shtesë. Ushqime të fermentuara: Bakteret e mira në zorrë mund të ndihmojnë në parandalimin e infeksionit H.Pylori. Shtoni kefir ose kos të paëmbëltuar në dietën tuaj.

Ushqimet që duhen shmangur – Ushqime djegëse: Mund të irritojnë ulcerën. Kafeinë: Kafeja dhe çajra të caktuar mund ta përkeqësojnë ulcerën. Alkool: Mund të ndikojë në ulcerë. Ndonjë alergji potenciale: Alergjitë ushqimore mund të shkaktojë ulcerë dhe mund ta bëjë atë akoma më keq. Sheqer: Mund të ushqejë bakteret e këqija dhe ta bëjë ulcerën më keq.

Kura natyrale – Rrënjë jamballi (500 mg përpara vakteve): Mund të ndihmojë në stimulimin e rigjenerimit të membranës së mukusit në stomak dhe parandalimin e H. Pylori. Aloe Vera (1/4 e kupës, 3 herë në ditë): Ndihmon në shërimin e rreshtimit të zorrëve.

Probiotikët (15 bilion organisma 2 herë në ditë): Ndihmon në rikolonizimin e traktit të tretjes me baktere të shëndetshme dhe parandalimin e infeksionit.

Kamomili (1 kupë 4 herë në ditë): Ka efekt zbutës në nerva dhe ndihmon në shërimin e ulcerës. L-glutaminë (2 gr 3 herë në ditë): Mund të ndihmojë të mbrojë dhe shërojë traktin tretës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *